REKLAMA

Zamknięte cmentarze. Premier zapowiedział pomoc dla handlowców

POLSKA. – W związku z zamknięciem cmentarzy terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Ma to wesprzeć sprzedawców kwiatów, którzy ucierpią przez zamknięcie cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych.

20201030_maj0004_6526
Foto: Krystian Maj / KPRM

W piątek 30 października, po konferencji premiera w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i po ogłoszeniu, że przez najbliższe dni cmentarze będą zamknięte, w dzienniku ustaw opublikowano rozporządzenie, w którym widnieje zapis, że: “Od dnia 31 października 2020 r. do dnia 2 listopada 2020 r. zakazuje się wstępu na teren cmentarzy, z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych”.

Uwaga, to bardzo ważne! Zgodnie z moją wczorajszą deklaracją o pomocy dla tych handlowców, którzy ucierpią w związku z zamknięciem cmentarzy, podjąłem następujące decyzje: Terenowe oddziały ARiMR i KOWR odkupią od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w tych dniach przed cmentarzami – poinformował w sobotę na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki dodał, że podobną pomoc z funduszu COVID otrzymają samorządy, które prowadzą akcje wspierające sprzedawców kwiatów. W sobotę informowaliśmy o takiej akcji w Stalowej Woli.

Wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk podała w sobotę, jaka kwota zostanie przeznaczona dla wsparcia przedsiębiorców sprzedających kwiaty i znicze.

Przedsiębiorcy nie pozostaną sami. Państwo polskie wykaże się wsparciem finansowym. Na ten moment wszystkim przedsiębiorcom, którzy odnotują spadki w związku z zamknięciem cmentarzy w wysokości 180 milionów złotych. To jest początek tego wsparcia dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy, nie sprzedadzą kwiatów – zapewniła podsekretarz stanu Olga Ewa Semeniuk.

Decyzja o zamknięciu cmentarzy była bardzo trudna. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego przygotowujemy system pomocy. Od poniedziałku regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaoferują przedsiębiorcom możliwość nabycia kwiatów i roślin, które nie zostały sprzedane – podała w sobotę wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.

Źródło: red., Mateusz Morawiecki / Facebook, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi / Facebook

01-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zamkniete-cmentarze-premier-zapowiedzial-pomoc-dla-handlowcow-7487-00r2kc