REKLAMA

Rzeszowscy studenci wracający z Wuhan pod obserwacją w szpitalu!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Studenci Politechniki Rzeszowskiej, którzy wrócili z Wuhan w środkowych Chinach, zostali w szpitalu na obserwacji – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Wuhan to centrum epidemii koronawirusa 2019-nCoV,  rozprzestrzeniającego się w Azji i przenoszonego na inne kontynenty.

hospital-1802679_1280

Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

Główny Inspektorat Sanitarny w porozumieniu z innymi służbami, w tym strażą graniczną i służbami lotniskowymi, prowadzi bieżący monitoring osób przekraczających granicę Polski.

W sobotę powróciła do Polski kolejna grupa studentów przebywających wcześniej w Wuhan. Grupa ta podróżowała przez Pekin i dalej lotem z Dubaju, gdzie była weryfikowana przez lokalne służby medyczne w momencie wchodzenia na pokład. Poinformowane zostały o tym polskie służby.

Powtórna weryfikacja stanu zdrowia, zgodnie z przyjętymi procedurami, odbyła się już na lotnisku F. Chopina w Warszawie. Profilaktycznie cała grupa została  skierowana na obserwację w szpitalu specjalistycznym. – Wskazana sytuacja ukazuje, że wszystkie przyjęte w Polsce procedury zabezpieczenia epidemiologicznego są na bieżąco i profesjonalnie realizowane – informuje GIS

Zgodnie z przyjętymi procedurami, wszyscy przylatujący do Polski z Chin i innych krajów Azji wymienionych w Komunikacie GIS numer 5 z 25 stycznia 2020 roku, poddawani są bieżącej weryfikacji pod kątem stanu zdrowia. Wypełniają oni również dokumenty pozwalające na ich lokalizację w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco monitoruje sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa 2019-nCoV, pozostając w stałym kontakcie ze Strażą Graniczną, Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

W Ambasadzie RP w Pekinie powołany został zespół kryzysowy odpowiedzialny za kontakt z polskimi obywatelami w zagrożonych rejonach oraz monitorowanie ich sytuacji. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że wszyscy nasi obywatele przebywający na zagrożonym obszarze lub powracający do kraju są w dobrej kondycji i nie wykazują żadnych oznak zakażenia.

Jak podaje cnn.com, w niedzielę (26 stycznia br.) liczba ofiar koronawirusa wzrosła do 56, a liczba zakażonych przekroczyła 2 tysiące osób.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Oprac. Kacper Ciuba

Źródło: GIS, MSZ, cnn.com, Twitter

26-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszowscy-studenci-wracajacy-z-wuhan-pod-obserwacja-w-szpitalu-9101-00r2kc