REKLAMA

RZESZÓW. Rada Społeczna KSW nr 1: Apelujemy o wygaszenie sporów

RZESZÓW / PODKARPACIE. W sobotę 18 grudnia br. w formie zdalnej zorganizowano posiedzenie Rady Społecznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Podczas posiedzenia rada wyraziła swoje stanowisko w sprawie trwającego w placówce konfliktu.

Przechwytywanie_85

Foto: Google Street View / screenshot

W sobotę w formie konferencji online odbyło się posiedzenie Rady Społecznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego numer 1 w Rzeszowie. Brał w nim udział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który zwrócił uwagę, że w obecnej skomplikowanej sytuacji szpitala, która ma charakter konfliktu personalnego, najważniejsze jest dobro pacjenta, zapewnienie wzajemnej dobrej relacji, współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim oraz realizowanie dalszych inwestycji, służących chorym.

Jak podaje w komunikacie szpital, podczas spotkania dyrektor Janusz Ławiński przedstawił obecną sytuację w szpitalu, odnosząc się do ostatnich wydarzeń medialnych. Podkreślił, że sytuacja w szpitalu jest opanowana, kliniki funkcjonują normalnie, realizowane są zabiegi operacyjne. Dodał też, że wszystkie swoje wysiłki należy skupić na pacjentach.

Członkowie Rady Społecznej przyjęli stanowisko, w którym jednogłośnie sprzeciwili się wszelkim eskalacjom konfliktów, mającym charakter personalny, wyrazili swój apel o uspokojenie sytuacji i wygaszenie sporów. W działaniach szpitala, to pacjent jest priorytetem, zwrócili również uwagę na zapewnienie dobrej współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, która jest tak ważna dla całej społeczności lokalnej.

 

Poniżej stanowisko Rady Społecznej KSW nr 1 w Rzeszowie (zapis oryginalny):

Stanowisko Rady Społecznej
przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie
 

Rzeszów, 18.12.2020 r.

Ostatnie miesiące, ze względu na pandemię koronawirusa były i nadal są bardzo trudnym czasem, zarówno dla wszystkich pracowników Szpitala, jego pacjentów, jak i samego Szpitala jako podmiotu leczniczego.

Rada Społeczna pragnie bardzo serdecznie podziękować wszystkim pracownikom Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie za dotychczasowe poświęcenie, codzienną pracę i walkę z pandemią koronawirusa.

Przed nami wszystkimi kolejny okres ciężkiej pracy. Naturalną potrzebą jest skoncentrowanie się przede wszystkim na zabezpieczeniu świadczeń zdrowotnych dla pacjentów Szpitala, ale także na dalszej, sprawnej, skutecznej walce i wspólnym pokonaniu pandemii. Te trudne zadania wymagają profesjonalizmu, sprawnej organizacji pracy Szpitala, a przede wszystkim pełnego zaangażowania wszystkich pracowników Szpitala bez wyjątku.

Niemniej jednak ostatnie wydarzenia jakie miały miejsce w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie nie budują wizerunku tego Szpitala jako sprawnie i profesjonalnie działającej organizacji, a wręcz stawiają Szpital w złym świetle. Taki stan rzeczy nie może być akceptowalny, szczególnie w sytuacji gdy przed Szpitalem stają kolejne bardzo ważne wyzwania takie jak chociażby  skuteczna realizacja programu naprawczego, utrzymanie prawidłowych relacji z bankiem, który udzielił kredytu restrukturyzacyjnego, jak również realizacja i planowanie kolejnych, wielomilionowych
i strategicznych dla Szpitala inwestycji.

Jako Rada Społeczna tego Szpitala apelujemy do Dyrekcji Szpitala i do wszystkich osób związanych ze Szpitalem, aby w tak trudnym czasie walki z pandemią nie były toczone jakiekolwiek, niepotrzebne konflikty i spory personalne. Wszystkie podejmowane działania i decyzje winny być transparentne dla opinii publicznej, skoncentrowane na sprawnej organizacji pracy Szpitala i profesjonalnym zabezpieczeniu świadczeń zdrowotnych dla pacjentów Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie. Należy przy tym pamiętać, że podstawowym celem działania Szpitala jest wykonywanie działalności leczniczej poprzez udzielanie świadczeń zdrowotnych, wdrażanie nowych technologii medycznych oraz metod leczenia, takich jak chociażby procedury robotyczne, jak również promocję zdrowia i realizację zadań dydaktycznych i badawczych związanych z kształceniem studentów medycyny i innych zawodów medycznych przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim.

Przewodniczący Rady Społecznej
przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie
Damian Brud       

Źródło: KSW nr 1 w Rzeszowie, UMWP

 


 

Przypomnijmy, że konflikt trwa od końca listopada, kiedy to zwolniono ordynatora, kierownika Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii oraz zastępcy dyrektora ds. klinicznych i lecznictwa szpitala, profesora Krzysztofa Gutkowskiego. Wówczas 12 lekarzy KSW nr 1 w Rzeszowie wystosowało pismo, grożąc, że w przypadku niespełnienia postulatu rozpoczną protest.

Głośno w sprawie wypowiadał się radny PiS sejmiku województwa, Jacek Kotula. – Zatrzymać szalone działania na szkodę mieszkańców Rzeszowa Profesora Krzysztofa Gutkowskiego, wybitnego gastroenterologa, nauczyciela akademickiego, wielkiego obrońcę życia i zdrowia człowieka znam od szkoły podstawowej. Bez żadnego powodu. Prof. Krzysztof Gutkowski, to jeden z najlepszych gastroenterologów w Polsce. Sprawił on, że do Rzeszowa przyjeżdżali leczyć się pacjenci z całej Polski. W czasie, gdy w szpitalach leżą setki pacjentów zarażonych wirusem, w sytuacji potwornego zagrożenia życia wielu mieszkańców Podkarpacia wyrzuca się najlepszego fachowca jakiego mamy!? Tylko szaleniec mógł podjąć taki krok! – komentował odwołanie profesora Gutkowskiego radny Jacek Kotula.

8 grudnia kontrolę poselską w placówce rozpoczął poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Później odbyło się spotkanie zarządu województwa z dyrektorami szpitala.

 

Zobacz także:

Protest w Szpitalu Wojewódzkim nr 1? Zwolniono cenionego lekarza!

Kontrowersje wokół zwolnienia dyrektora. Pacjenci oburzeni! (VIDEO)

RZESZÓW. Konflikt w KSW nr 1. Zarząd województwa rozmawiał z dyrektorami

19-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-rada-spoleczna-ksw-nr-1-apelujemy-o-wygaszenie-sporow-991-00r2kc