REKLAMA

Protest w Szpitalu Wojewódzkim nr 1? Zwolniono cenionego lekarza!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Lekarze Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie grożą strajkiem. Przyczyną jest zwolnienie ordynatora, kierownika Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii oraz zastępcy dyrektora ds. klinicznych i lecznictwa szpitala, profesora Krzysztofa Gutkowskiego.

Przechwytywanie_85

Foto: Google Street View / screenshot

W związku z Pańską decyzją zwolnienia z pracy Kierownika Kliniki oraz odwołania z funkcji Dyrektora ds. Klinicznych i Lecznictwa Pana prof. dr hab. Krzysztofa Gutkowskiego, żądamy anulowania powyższej decyzji – list o takiej treści, zaadresowany do dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1, wystosowało 30 listopada 12 lekarzy tego szpitala.

List opublikował w mediach społecznościowych Jacek Kotula, radny PiS w sejmiku podkarpackim.

Lekarze zagrozili, że w przypadku niespełnienia postulatu rozpoczną protest

 

Przypomnijmy, że za zwolnienie profesora odpowiedzialny jest Marek Wiater, pełniący obowiązki dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, który oddał się do dyspozycji Zarządu Województwa Podkarpackiego 30 listopada.

Członkowie zarządu podczas poniedziałkowego posiedzenia (30 listopada br.) zdecydowali powierzyć obowiązki dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 doktorowi nauk med. Januszowi Ławińskiemu, dotychczasowemu kierownikowi Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej Klinicznego Szpitala nr 1 w Rzeszowie.

 

 

Zatrzymać szalone działania na szkodę mieszkańców Rzeszowa Profesora Krzysztofa Gutkowskiego, wybitnego gastroenterologa, nauczyciela akademickiego, wielkiego obrońcę życia i zdrowia człowieka znam od szkoły podstawowej. Bez żadnego powodu. Prof. Krzysztof Gutkowski, to jeden z najlepszych gastroenterologów w Polsce. Sprawił on, że do Rzeszowa przyjeżdżali leczyć się pacjenci z całej Polski.
W czasie, gdy w szpitalach leżą setki pacjentów zarażonych wirusem, w sytuacji potwornego zagrożenia życia wielu mieszkańców Podkarpacia wyrzuca się najlepszego fachowca jakiego mamy!? Tylko szaleniec mógł podjąć taki krok! – skomentował odwołanie profesora Gutkowskiego radny Jacek Kotula.

 

Foto: Samorząd Województwa Podkarpackiego

 

 

Do sprawy we wtorek 1 grudnia odniósł się Zarząd Województwa Podkarpackiego, który w pewnym sensie umywa ręce od odwołania profesora Gutkowskiego.

Wszelkie decyzje związane z bieżącym zarządzaniem i kierowaniem szpitalem, w tym dotyczące spraw personalnych należą do wyłącznej kompetencji dyrektora jednostki. Marszałek Województwa ani jego Zarząd nie mają kompetencji w tym zakresie. Dyrektor szpitala indywidualnie podjął decyzję o odwołaniu p.o. Zastępcy Dyrektora ds. Klinicznych i Lecznictwa – napisano w oświadczeniu zarządu.

 

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu Zarządu Województwa Podkarpackiego ws. aktualnej sytuacji w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie (zapis oryginalny):

Na podstawie uchwały Zarządu Województwa Podkarpackiego z dnia 20. Października 2020r. zarządzona została kontrola w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, która jest przeprowadzona przez pracowników Departamentu Kontroli oraz Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Kontrola została rozpoczęła się w dniu 16.11.2020r. i planowo powinna zakończyć się w dniu 18.12.2020r. Szczególny nacisk kontrolny został położony na sprawdzenie prawidłowości funkcjonowania Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Kliniki Onkologii Klinicznej oraz Kliniki Okulistyki, a także prawidłowości obsady stanowisk kierowników klinik.

Zarząd Województwa Podkarpackiego podczas swoich posiedzeń na bieżąco zapoznaje się i omawia aktualną sytuację w szpitalu. Dodatkowo sejmikowe komisje Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej oraz Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia zostały zapoznane z aktualną sytuacją w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1.

Wszelkie decyzje związane z bieżącym zarządzaniem i kierowaniem szpitalem, w tym dotyczące spraw personalnych należą do wyłącznej kompetencji dyrektora jednostki. Marszałek Województwa ani jego Zarząd nie mają kompetencji w tym zakresie. Dyrektor szpitala indywidulanie podjął decyzję o odwołaniu p.o. Zastępcy Dyrektora ds. Klinicznych i Lecznictwa.

W związku z tym, że pan Marek Wiater, pełniący obowiązki dyrektora szpitala oddał się do dyspozycji zarządu województwa, w dniu 30 listopada 2020 r. zarząd odwołał go z tego stanowiska i powołał z dniem 1.12.2020r. do pełnienia tej funkcji pana Janusza Ławińskiego – kierownika Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej.

Natomiast 1 grudnia odbyło się spotkanie marszałka Władysława Ortyla z dyrekcją szpitala. Na podstawie przyjętych ustaleń dyrekcja ma przedstawić zarządowi województwa stosowne wyjaśnienia dotyczące aktualnej sytuacji , na najbliższym planowanym posiedzeniu.

02-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

protest-w-szpitalu-wojewodzkim-nr-1-zwolniono-cenionego-lekarza-8544-00r2kc