REKLAMA

RZESZÓW. Akacja z Rynku wycięta. Będzie nowe drzewo! (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Są wyniki ekspertyzy dendrologicznej. Złamana przez wichurę akacja z rzeszowskiego Rynku została wycięta. Będzie zastąpiona nowym drzewem.

223487361_4508916835798502_7063928788457834196_n

 

Przypomnijmy, że przed tygodniem (w poniedziałek 19 lipca) około godziny 23:00 wichura uszkodziła jeden z konarów akacji, która rosła na Rynku w Rzeszowie.

 

Po ekspertyzie wykonanej przez dendrologów postanowiono, że drzewo musi zostać wycięte.

To była bardzo trudna decyzja, ale nie było wyjścia. Ekspertyza dendrologiczna wykazała, że złamana akacja musi zostać usunięta ze względów bezpieczeństwa i to w trybie pilnym. Ekspertyza przy pomocy tomografu została przeprowadzona w sobotę. Wykazała, że na wysokości 1,6 metra pnia drzewa jest bardzo duża zgnilizna, sięgająca połowy średnicy pnia, czyli prawie do rdzenia. Zostały także przeprowadzone analizy związane z podmuchami wiatru. Wynika z nich, że drzewo, przewracając się, może siać spustoszenie w promieniu nawet 30 metrów – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

 

Uszkodzone przez wichurę drzewo zostało usunięte przez straż pożarną w poniedziałek, 26 lipca w godzinach popołudniowych.

Podjąłem decyzję o tym, by w miejscu usuniętej akacji posadzić drzewo takiego samego gatunku. Zarząd zieleni sprawdził dostępność najbardziej okazałych akacji, które można kupić i posadzić na naszym Rynku. W jednej ze szkółek można zakupić drzewo około 5-metrowe, o obwodzie pnia 60 centymetrów. I takie drzewo będziemy chcieli posadzić. Oczywiście do tego będzie potrzebne stworzenie m.in. całego systemu nawadniania, napowietrzania  korzeni. Nowe drzewo na Rynku powinno się pojawić jesienią – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Zakup drzewa, posadzenie go, stworzenie m.in. systemu nawadniania wyniesie około 60 tysięcy złotych.

 

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

Zdjęcia: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

 


26-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)