REKLAMA

Powiat rzeszowski będzie miał nową strategię rozwoju. „Na dzisiejsze czasy”

– To nie będzie proste zadanie – mówi Piotr Lutek, prezes firmy Synergia, która ma przygotować do września br. nową strategię powiatu rzeszowskiego na lata 2016-2023. Był to główny temat ostatniej sesji Rady Powiatu Rzeszowskiego.

Wykonawca strategii – firma Synergia z województwa lubelskiego – robiła już podobne strategie m.in. dla powiatu łukowskiego w woj. lubelskim, a ostatnio dla Hajnówki na Podlasiu.

Prezes firmy Synergia Piotr Lutek

Prezes firmy Synergia Piotr Lutek

Strategia dla powiatu rzeszowskiego jest na razie w fazie metodologicznej, bo dopiero uzgodniliśmy jej realizację – mówi prezes Lutek. – Mam wewnętrzne przekonanie, choć może jeszcze nie powinienem tego mówić, że strategia ta, ze względu na rozwój gospodarczy Rzeszowa i województwa podkarpackiego, powinna w dużej mierze dotyczyć wsparcia i znalezienia roli dla powiatu jeśli chodzi o rolę małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego, że one mogą i powinny mieć tutaj świetne warunki do lokowania i rozwoju. Powiat, jako specyficzna jednostka samorządu, pewnych rzeczy nie może robić, ale może bardzo aktywnie wspierać rozwój przedsiębiorczości i ona na pewno znalazłaby tutaj dogodne warunki. Powiat rzeszowski to powiat tzw. obwarzankowy, który ma duże zróżnicowanie i znalezienie wspólnej platformy, na której rozwój będzie następował, wcale nie będzie prostym zadaniem – dodaje

O przygotowywaną strategię zapytaliśmy również starostę powiatu rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego.

Starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski

Starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski

Staramy się, aby ten ten dokument był na dzisiejsze czasy. Po pierwsze, stoimy u progu nowej perspektywy finansowej, które troszkę inaczej kierunkuje środki z Unii Europejskiej, a po drugie jesteśmy już po realizacji wielu inwestycji i założeń poprzedniej strategii. Mając te wszystkie doświadczenia, stwierdziliśmy, że taki dokument jest nam potrzebny. Ma wskazywać cele najbliższe lata i trochę dalej. Chodzi o to, aby to było świeże spojrzenie na nasz region, na nasze uwarunkowania, z innego punktu odczytywania naszych problemów, bo ja zawsze mówię my jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych działań i schematów, przez co nasze myślenie jest już utorowane. Nasz powiat jest specyficzny – ma stronę północną i stronę południową. Inne oczekiwania mają mieszkańcy Trzebowniska, Głogowa czy Krasnego, inne mieszkańcy Sokołowa Małopolskiego, Kamienia, a jeszcze inne Dynowa, Hyżnego czy Błażowej – mówi starosta.

Opracowywaniu nowej strategii towarzyszyć będą badania oraz konsultacje społeczne. Ma być gotowa we wrześniu br.

ar

23-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)