– To nie będzie proste zadanie – mówi Piotr Lutek, prezes firmy Synergia, która ma przygotować do września br. nową strategię powiatu rzeszowskiego na lata 2016-2023. Był to główny temat ostatniej sesji Rady Powiatu Rzeszowskiego.
Wykonawca strategii – firma Synergia z województwa lubelskiego – robiła już podobne strategie m.in. dla powiatu łukowskiego w woj. lubelskim, a ostatnio dla Hajnówki na Podlasiu.
Prezes firmy Synergia Piotr Lutek
– Strategia dla powiatu rzeszowskiego jest na razie w fazie metodologicznej, bo dopiero uzgodniliśmy jej realizację – mówi prezes Lutek. – Mam wewnętrzne przekonanie, choć może jeszcze nie powinienem tego mówić, że strategia ta, ze względu na rozwój gospodarczy Rzeszowa i województwa podkarpackiego, powinna w dużej mierze dotyczyć wsparcia i znalezienia roli dla powiatu jeśli chodzi o rolę małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego, że one mogą i powinny mieć tutaj świetne warunki do lokowania i rozwoju. Powiat, jako specyficzna jednostka samorządu, pewnych rzeczy nie może robić, ale może bardzo aktywnie wspierać rozwój przedsiębiorczości i ona na pewno znalazłaby tutaj dogodne warunki. Powiat rzeszowski to powiat tzw. obwarzankowy, który ma duże zróżnicowanie i znalezienie wspólnej platformy, na której rozwój będzie następował, wcale nie będzie prostym zadaniem – dodaje
O przygotowywaną strategię zapytaliśmy również starostę powiatu rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego.
Starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski
– Staramy się, aby ten ten dokument był na dzisiejsze czasy. Po pierwsze, stoimy u progu nowej perspektywy finansowej, które troszkę inaczej kierunkuje środki z Unii Europejskiej, a po drugie jesteśmy już po realizacji wielu inwestycji i założeń poprzedniej strategii. Mając te wszystkie doświadczenia, stwierdziliśmy, że taki dokument jest nam potrzebny. Ma wskazywać cele najbliższe lata i trochę dalej. Chodzi o to, aby to było świeże spojrzenie na nasz region, na nasze uwarunkowania, z innego punktu odczytywania naszych problemów, bo ja zawsze mówię my jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych działań i schematów, przez co nasze myślenie jest już utorowane. Nasz powiat jest specyficzny – ma stronę północną i stronę południową. Inne oczekiwania mają mieszkańcy Trzebowniska, Głogowa czy Krasnego, inne mieszkańcy Sokołowa Małopolskiego, Kamienia, a jeszcze inne Dynowa, Hyżnego czy Błażowej – mówi starosta.
Opracowywaniu nowej strategii towarzyszyć będą badania oraz konsultacje społeczne. Ma być gotowa we wrześniu br.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz