RZESZÓW / PODKARPACIE. Około 150 polityków, działaczy i sympatyków Platformy Obywatelskiej wzięło udział w środę 6 kwietnia w inauguracyjnym spotkaniu Klubu Obywatelskiego w Rzeszowie. Podobne kluby partia ta tworzy w całym kraju. Mają one pomóc Platformie odzyskać władzę.
Spotkanie w Hotelu Prezydenckim prowadził Konrad Niklewicz – były dziennikarz “Gazety Wyborczej”, później podsekretarz stanu w resorcie rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej, a obecnie dyrektor zarządzający związanego z Platformą Obywatelską Instytutu Obywatelskiego. W pierwszym rzędzie siedzieli m.in. przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, posłanka Krystyna Skowrońska, posłowie Marek Rząsa i Zdzisław Gawlik. Obecni byli również działacze Komitetu Obrony Demokracji.
Gośćmi Klubu Obywatelskiego w Rzeszowie byli: prof. Andrzej Zoll (z prawej), jak i prof. Marek Chmaj
Ale najważniejszymi osobami na sali byli dwaj profesorowie prawa: prof. Andrzej Zoll – były prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993-97, oraz prof. Marek Chmaj – wykładowca uniwersytecki.
– Nasza konstytucja jest zagrożona przede wszystkim przez to, że po tylu wydarzeniach, które miały miejsce od października zeszłego roku, poparcie dla tej partii (Prawa i Sprawiedliwości – red.) jest bardzo silne. To znaczy, że niebezpieczeństwo dla polskiej konstytucji, dla polskiego porządku prawnego tkwi więc w nas samych, w postawach społecznych – rozpoczął prof. Zoll. Jego zdaniem ten “problem” ciągnie się od 1989 roku.
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego mówił, że “bez niezależnego TK z niezawisłymi sędziami nie ma konstytucji jako aktu prawnego, który ma nas bronić przed zakusami większości parlamentarnej”.
– To jest gwarant demokracji – dodał.
Następnie prof. Zoll odniósł się do skoku na Trybunał Konstytucyjny dokonany przez poprzednią władzę.
– Muszę powiedzieć, że był to bardzo poważny błąd Platformy, że wprowadzono przepis umożliwiający wybór 5 sędziów, w tym 2 na zapas. Troszkę sobie wyobraźmy, że nie bylibyśmy zadowoleni, gdyby dzisiejsza władza powiedziała: my wybieramy sędziów TK do 2030 roku – mówił prof. Zoll. Swoją pierwszą wypowiedź wykładowca Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl zakończył stwierdzeniem, że Jarosław Kaczyński chce “likwidacji organu kontrolującego działania władzy ustawodawczej.
W spotkaniu udział wzięło około 150 osób, głównie polityków, działaczy i sympatyków Platformy Obywatelskiej i Komitetu Obrony Demokracji
Z kolei prof. Marek Chmaj mówił o równowadze władz.
– Trybunał Konstytucyjny jest niezwykle ważnym mechanizmem, służącym poskromieniu dyktatorskich nieraz zapędów Sejmu. Ja tu mówię nie o sytuacji obecnej, ale także o tym, co się działo w przeszłości – mówił konstytucjonalista, ale z tak skonstruowanej wypowiedzi nie wiadomo w końcu, czy uważa on działania PiS za “dyktatorskie” czy też nie (proszę zwrócić w niej uwagę na słowo “także”).
Jego zdaniem obecna sytuacja wokół TK jest niebezpieczna dla obywateli, bo obniża autorytet prawa.
– Konstytucja jako ustawa zasadnicza jest czymś absolutnie niepodważalnym, a znaczenie konstytucji w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego jest ogromne – stwierdził.
Później nastąpiła runda pytań, wśród których najważniejsze było to dotyczące art. 197 Konstytucji RP.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.