REKLAMA

Dress code w I LO. Rzecznik praw obywatelskich napisał list do dyrekcji

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzecznik praw obywatelskich zgłosił się do dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie i poprosił o wyjaśnienie sytuacji związanej z nowymi zasadami ubioru w szkole. Rzecznik chce również poznać efekty dyskusji z uczniami.

pexels-photo-1353361

Foto: pexels.com / zdjęcie poglądowe

Niektórzy uczniowie i ich rodzice, a także absolwenci Szkoły nie zgadzają się na wprowadzenie zasad, które w ich ocenie nadmiernie ograniczają wolność uczniów i nie znajdują racjonalnego uzasadnienia. Jednocześnie Rzecznik z zadowoleniem odnotował fakt, iż w Szkole podjęto debatę na ten temat i prowadzone są prace nad wspólnym ustaleniem obowiązujących reguł – czytamy w liście biura rzecznika praw obywatelskich do dyrekcji I LO w Rzeszowie.

W poniedziałek 10 lutego uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie zaprotestowali przeciwko nowym zasadom ubioru w swojej szkole. Zgodnie z informacjami organizatorów wydarzenia: „Protest przeciwko nowemu dress code’owi 1LO”, które zostało umieszczone na Facebooku, uczniom, w myśl nowych zasad, zabroniono noszenia krótkich spodenek, czy odkrywania ramion. Dziewczętom nakazano noszenie biustonoszy, a także zakazano farbowania i wiązania długich włosów. Chłopcom zakazano natomiast noszenie biżuterii. Po proteście dyrekcja rozpoczęła dialog z uczniami.

– Rzecznik zachęca do zaangażowania się przedstawicieli całego środowiska szkolnego w proces tworzenia szkolnego prawa. Z uwagi na powyższe, działając z upoważnienia Rzecznika Praw Obywatelskich na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz. U. z 2018 r. poz. 2179 ze zm.), zwracam się do Pana Dyrektora z uprzejmą prośbą o przesłanie wyjaśnień w niniejszej sprawie. W szczególności będę wdzięczny za dokonanie oceny przebiegu współpracy z sejmikiem utworzonym przez uczniów i przedstawienie jej wyników. Jestem przekonany, że doświadczenia I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie przy rozwiązywaniu konfliktu dotyczącego praw i obowiązków uczniów mogą stać się źródłem cennych rekomendacji i pomóc innym szkołom w razie pojawienia się podobnych sytuacji – czytamy dalej w liście.

Zobacz także:

Dress code w I LO. Kontrowersyjne oświadczenie dyrekcji, jest odpowiedź uczniów

RZESZÓW. Protest przeciwko zasadom ubioru w 1LO [Oświadczenie uczniów]

RZESZÓW. Protest uczniów I LO przeciwko zasadom ubioru!

22-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)