REKLAMA

Badania przesiewowe na Podkarpaciu. Minister tłumaczy, jak będą wyglądały

PODKARPACIE. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas sobotniej konferencji mówił o zmianach strategii walki z koronawirusem w kraju. W trzech województwach, w tym w województwie podkarpackim mają zostać przeprowadzone badania przesiewowe. W poniedziałek (23 listopada br.) na antenie radia RMF FM szef resortu zdrowia przedstawił w tej sprawie kolejne szczegóły.

8d1885efa162b5c2818522ed27d12882

Foto: Adam Guz / KPRM

Podkarpacie, Małopolska i Śląsk – w tych regionach mają zostać przeprowadzone badania przesiewowe. O takiej strategii walki z koronawirusem informował w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.

W poniedziałek na antenie radia RMF FM minister Niedzielski poinformował, że brane są pod uwagę dwa modele przeprowadzania badań przesiewowych. – W jednym z nich damy uprawienia do takich testów lekarzom rodzinnym. Każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie całej sieci punktów drive-thru i wtedy ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali czy za pomocą SMS-a, czy jako zaproszenie. Pewnie będzie to obowiązkowe – mówił szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia był też pytany, od kiedy testy przesiewowe miałyby się odbywać. – Jeśli byłoby to w tym pierwszym modelu, to tak naprawdę od razu, a jeżeli w tym drugim – to tydzień, dwa na zorganizowanie logistyki – odpowiadał Niedzielski.

Badania przesiewowe mają być oparte na testach antygenowych, gdzie wynik pojawia się po 15 minutach od wykonania. Minister Niedzielski dodał, że przez najbliższy tydzień obydwa modele zostaną przedyskutowane z epidemiologami.

Źródło: red., rmf24.pl

23-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

badania-przesiewowe-na-podkarpaciu-minister-tlumaczy-jak-beda-wygladaly-752-00r2kc