REKLAMA

Na Podkarpaciu będą testy przesiewowe! Przebadają całą populację?

PODKARPACIE. W najbliższym czasie rząd ma opracować, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia badań przesiewowych. – Jesteśmy po dyskusji, które regiony wybrać. Będą to: Podkarpacie, Małopolska i Śląsk – poinformował w sobotę podczas konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister zdrowia Adam Niedzielski.

EnVoY-FXYAQ5hZ-
Foto: Krystian Maj / KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas sobotniej konferencji mówił o zmianach strategii walki z koronawirusem w kraju. W trzech województwach, w tym w województwie podkarpackim mają zostać przeprowadzone badania przesiewowe. Badania te mają być wykonywane testami antygenowymi.

Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk. (…) W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa – zaznaczył minister zdrowia.

O badaniach przesiewowych, które będą przeprowadzane między innymi na Podkarpaciu mówił też we wtorkowym programie porannym “Gość Radia ZET” wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który podkreślił, że rząd rozważa przeprowadzenie badania populacyjnego w wybranych regionach kraju.

Rozważamy przeprowadzenie populacyjnego badania na obecność koronawirusa w jednym lub kilku województwach w Polsce. Mamy dwa miliony szybkich testów, jedna dostawa już jest, druga – także milion – ma przyjść. Czekamy też na wyniki podobnych badań z innych krajów Europy Zachodniej. Na przykład w Wielkiej Brytanii niektóre miasta też są testowane przesiewowo. Musimy do tego rozsądnie podejść, żeby to miało naukowy sens – powiedział Waldemar Kraska.

Sekretarz stanu w resorcie zdrowia wspominał też o tym, że rozważane jest to, by na testy na koronawirusa mogli również kierować lekarze z prywatnych placówek medycznych.

Każda nowa możliwość kolejnego zlecania testów, jest dobra, bo tych testów musimy wykonywać jak najwięcej – podsumował Kraska.

Źródło: KPRM / Facebook, Radio ZET

21-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

na-podkarpaciu-beda-testy-przesiewowe-przebadaja-cala-populacje-9169-00r2kc