REKLAMA

6 grudnia niedzielą HANDLOWĄ! Prezydent podpisał ustawę

POLSKA. W czwartek 3 grudnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, co oznacza, że 6 grudnia jest niedzielą handlową.

prezydent
Foto: Igor Smirnow / KPRP

W piątek Kancelaria Prezydenta RP poinformowała na swojej stronie internetowej, że dzień wcześniej, czyli 3 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał zmianę do  ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Ustawa ta, która weszła w życie w sobotę (5 grudnia br.) wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy. Chodzi o zniesieniu handlu w niedzielę 6 grudnia 2020 roku w placówkach handlowych.

Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej – napisano na stronach Rządowego Centrum Legislacji, w uzasadnieniu zmiany.

Według przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele, niedzielami handlowymi będą też niedziele 13 grudnia i 20 grudnia. Złamanie zakazu handlu w niedziele niehandlowe grozi karą od 1000 złotych do 100 000 złotych. Ze względu na epidemię koronawirusa, we wszystkich placówkach handlowych obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom rękawiczki ochronne oraz płyn do dezynfekcji rąk. Obowiązuje także zasada 1 klient na 15 metrów kwadratowych.

Przypomnijmy, że od czwartku Policja wraz z Inspekcją Sanitarną rozpoczęła kontrole w galeriach handlowych. Sprawdzają oni, czy obsługa sklepów i klienci przestrzegają obowiązujących zasad i obostrzeń.

Źródło: red., prezydent.pl

05-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

6-grudnia-niedziela-handlowa-prezydent-podpisal-ustawe-3924-00r2kc