Młodzi nie chcą do służby zdrowia, najstarsza pielęgniarka ma 80 lat. Mamy "dziurę pokoleniową"! [WIDEO,PETYCJA]

RZESZÓW / PODKARPACIE. Sytuacja wygląda dramatycznie: liczba pielęgniarek i położnych z roku na rok spada. Powodem są niskie zarobki.

W poniedziałek w Rzeszowie odbyło się spotkanie w sprawie ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ostatni dyżur”, którą zainicjowała Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. To „alarm” ostrzegający Polaków o ogromnym zagrożeniu społecznym: drastycznie malejącej liczbie pielęgniarek i położnych w kraju.

W ciągu 25 lat pracy pielęgniarka nie śpi pięć lat. W ciągu jednego dnia robi 30 km po szpitalu, a w ciągu miesiąca pracuje – czego nie powinna – 280 h! – alarmuje Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. – Nie mamy obowiązku pracy za 1900 zł! Jeśli nic się nie zmieni, zwolnimy się. Kampania to bój o pacjenta, o matkę, o dziecko. Coś musi się w końcu zmienić. Potrzebujemy gwarancji wyższych zarobków!

Konferencja poświęcona prezentacji spotu ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ostatni dyżur” ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ostatni dyżur”

Konferencja poświęcona prezentacji spotu ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ostatni dyżur” ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ostatni dyżur”

 

Według danych z 1 czerwca 2015 roku w Okręgowym Rejestrze Pielęgniarek w Rzeszowie zarejestrowanych jest w sumie 9357 pielęgniarek. W okręgowym Rejestrze Położnych w Rzeszowie – 1555 położnych. Czynnych zawodowo jest odpowiednio: 7333 i 1032.

Najbardziej w oczy rzuca się wiek pielęgniarek i położnych. Młodsze pokolenia stronią od tego zawodu.

Mniej młodych osób wchodzi do systemu niż starszych odchodzi na emeryturę. Występuje tzw. dziura pokoleniowa – ostrzega Izabela Kowalska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie. – Poniżej 30 roku życia mamy tylko 746 pielęgniarek i 195 położnych! Najwięcej jest w przedziale wiekowym 40-49 r.ż., gdzie jest ich kolejno 3095 i 422 – wylicza. Jest nawet jedna 80-letnia pielęgniarka.

W tym roku (do 1 czerwca) zaledwie 62 osoby uzyskały prawo do wykonywania zawodu pielęgniarki i tylko 15 w przypadku zawodu położnej. Dla porównania w 2012 liczby te wynosiły kolejno: 144 i 28. W 2014 były jeszcze wyższe – aż 200 osób zostało pielęgniarkami, a 36 położnymi.

Coraz mniej młodych osób kieruje swoje kroki w stronę służby zdrowia, ale coraz więcej przechodzi na emeryturę. Według szacunków do 2020 roku na emeryturę przejdzie w sumie 2023 pielęgniarki i położne.

To niepokojący sygnał. Już teraz w Szwajcarii na tysiąc pacjentów przypada 16 pielęgniarek, w Polsce zaledwie 5,4.

Stąd kampania społeczna mająca na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem, który dotknie każdego z nas: problem braku tak ważnych w szpitalach osób, jakimi są pielęgniarki i położne.

W kwietniu protestowały pod Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie domagając się wyższych zarobków. Obietnice o podwyżkach usłyszały, ale to za mało. – Specustawa o podwyżkach nic nam nie da. Dostaniemy po 200-300 zł podwyżek, a kontrakty kończą się w czerwcu, więc zaraz znowu będzie to samo – mówią. – Nie zgadzamy się na żadne 2200 zł miesięcznie. Chcemy gwarancji, że do końca życia będziemy godnie zarabiać!

Pielęgniarki i położne na znak poparcia dla kampanii od 27 maja do końca listopada będą nosiły plakietki z logiem „Ostatni dyżur”. Apelują o składanie podpisów pod petycją, która przybrała formę recepty i jest dostępna TUTAJ. Jej celem jest zmuszenie rządu do podjęcia natychmiastowych działań w celu opracowania i wdrożenia programu zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia realizowane przez pielęgniarki i położne.

Swoje podpisy złożyli już m.in. Stanisław Kruczek (Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego) oraz posłowie: Tomasz Kamiński i Dariusz Dziadzio.

 

Poseł Tomasz Kamiński podpisujący "receptę" - petycję.

Poseł Tomasz Kamiński podpisujący  petycję – „receptę”.

fot. nagłówek: archiwum, wideo: ostatnidyzur.pl

komentarzy 10 do “Młodzi nie chcą do służby zdrowia, najstarsza pielęgniarka ma 80 lat. Mamy "dziurę pokoleniową"! [WIDEO,PETYCJA]”

 1. koko napisał(a):

  lekarze powinni więcej zarabiać!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 2. 80 letnia pielęgniarka ? napisał(a):

  pewnie pracuje w związkach zawodowych ?

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 3. RELEKT napisał(a):

  JUŻ NIEDŁUGO KUKIZ Z KACZYŃSKIM PRZEJMĄ WŁADZĘ W POLSCE I BĘDZIE RAJ NA ZIEMI !!!

  KAŻDY DOSTANIE PO 500 ZŁ NA 1 DZIECKO, MINIMALNA PŁACA BĘDZIE WYNOSIĆ 3500 ZŁ CZYLI ŚREDNIĄ KRAJOWĄ, ZOSTANIE OBNIŻONY WIEK EMERYTALNY , POLSKA BĘDZIE KRAJEM WYSOKO ROZWIJAJĄCYM SIĘ, WSZYSCY WRÓCĄ Z ZAGRANICY DO POLSKI, TU BĘDZIE TYLE ZAKŁADÓW PRACY ŻE PRACODAWCY BĘDĄ SIĘ BIĆ O PRACOWNIKA !!!!

  PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ W KOALICJI Z KUKIZEM !!!!

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 4. aaa napisał(a):

  a ja mam tytuł magistra pielęgniarstwa i od 3 lat szukam pracy w Sanoku w swoim wyuczonym zawodzie i nawet nikt nie chce ze mną rozmawiać o przyjęciu mnie do pracy nawet za minimalną stawkę

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • kajka napisał(a):

   A dlaczego chciałabyś pracować za najniższą stwkę? Właśnie przez takie myślenie jest tak jak jest. Tylko na tyle wyceniasz swoją wartośc? Ludzie obudźcie się, znajcie swoją wartośc i nie eleiminujcie sie na rynku pracy przez zaniżanie wartości własnej pracy! Na takim myśleniu całe życie będziecie przez różnych cwanych dyrektorków prezesików i innych lemingów wykorzystywani a jeszce każą się w doope całować za to że was oskubią.

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

  • Realista napisał(a):

   skoro jest młoda i niedoświadczona to jak najbardziej za minimalna, jak sie podszkoli i bedzie bardziej uzyteczna to wtedy podwyżka.

   Tylko trzeba ją zatrudnic, zwróćić na nią uwagę, a nie tylko na tych z polecenia! Ci to są najczęściej miernoty intelektualne!

   Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 5. swój napisał(a):

  ta, nie chcą do pracy – CHCĄ, ale nie mają ZNAJOMOŚCI!!!! Więc sobie mogą chcieć…..

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 6. Anonim napisał(a):

  w szwajcari 18 pielegniarek na 1000pacjentow,,ztego polowa to polki,,wiecie czego tak jest bo wszystkie kture mialy okazje i byly troche kumate to wyjechaly z tego syfu.polska sie nie nazywa polska tylko PATOLSKA

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

 7. pedro napisał(a):

  RELEKT pukini sie w glowe,,polska to utonieale w dlugach jak trza bedzie oddawac te pieniadze unijne albo sie z nich rozliczyc.

  Oceń komentarz: Dobre 0 Słabe 0

Napisz komentarz: