REKLAMA

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie. W regionie zasiłek wstrzymano 2241 osobom!

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w 2019 roku na Podkarpaciu. W województwie podkarpackim 2241 osób pozbawiono prawa do zasiłku na łączną kwotę ponad 1,79 miliona złotych.

IMG_3253

Foto: ZUS w Rzeszowie / mat. prasowe

W 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w województwie podkarpackim przeprowadził kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich u 9668 osób. W konsekwencji – wobec 977 osób cofnięto zasiłki na łączną kwotę 1,29 miliona złotych. Ponadto przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Na ich skutek 1234 osób zostało uznanych za zdolnych do pracy i wobec nich cofnięto świadczenia na łączną kwotę ponad 493 tysięcy złotych.

W Rzeszowie ZUS przeprowadził 6695 kontroli. 602 osoby postanowiono pozbawić prawa do zasiłku. W skali kraju ZUS wykonał w sumie 574,1 tysiąca kontroli zwolnień lekarskich. Nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 19,7 tysiąca zwolnień lekarskich. Skutek finansowy tej kontroli to 28,9 milionów złotych.

Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami, Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują w trakcie badania czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. Jeżeli uznają dana osobę za zdrową, skracają okres obowiązywania zwolnienia.

Przy drugim typie kontroli – mają do niego prawo, zarówno ZUS jak i płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Polega ona na kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy zgodnie z ich celem. Oznacza to, że sprawdzane jest czy chory, przebywający na zwolnieniu, wykorzystuje to zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, czy też nie pracuje zawodowo i nie wykonuje innych prac, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

16-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zus-przeswietlil-zwolnienia-lekarskie-w-regionie-zasilek-wstrzymano-2241-osobom-322-00r2kc