REKLAMA

ZUS: Na Podkarpaciu wypłacono ponad 435 tys. “trzynastek”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił tzw. trzynastki, czyli dodatkowe roczne świadczenia pieniężne dla emerytów i rencistów. Trafiły one do uprawnionych razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Na Podkarpaciu otrzymało je ponad 435 tys. osób (Oddział ZUS w Jaśle – 132 552, Oddział w Rzeszowie – 303 141). Rzeszowski Oddział ZUS wypłacił 13-tki w łącznej kwocie przekraczającej 376 mln zł, a jasielski – 164 mln zł.

IMG_3254_3

Foto: mat. prasowe ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dodatkowe roczne świadczenia pieniężne w całym kraju dla ok. 9 mln osób.

Tzw. trzynastka przysługuje np. uprawnionym do: emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymały trzynastkę, o ile w dniu 31 marca br. miały prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata była zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie przysługiwała – przekazuje Wojciech Dyląg regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie podkarpackim.

 

Ile wynosiło świadczenie?

Aby otrzymać świadczenie, nie trzeba było nic robić. ZUS wypłacał je wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Kwota świadczenia to dla każdego 1250,88 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba było potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługiwała jedna trzynastka. ZUS podzielił ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę.

Kiedy wypłacano

ZUS wypłacił tzw. trzynastki razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

Czy trzynastkę może zająć komornik?

O pieniądze z kwietniowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym, nawet jeśli trafią na konto bankowe. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne ma specjalny identyfikator, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać w przelewach i nie zostanie zajęte przez komornika.

 

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / mat. prasowe

16-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zus-na-podkarpaciu-wyplacono-ponad-435-tys-trzynastek-1894-00r2kc