REKLAMA

ZUS: Na Podkarpaciu aktywowano 42 tysiące bonów turystycznych. Najwięcej w Rzeszowie

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał w Polsce już jeden milion bonów turystycznych na kwotę około 856 milionów złotych. Na Podkarpaciu aktywowano ponad 42 tysiące bonów, z czego najwięcej w Rzeszowie.

affection-1866868_960_720

Foto: pixabay.com

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia 2020 roku. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć, m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Obsługa informatyczna i finansowa bonu to kolejne, po Tarczy antykryzysowej i dodatku solidarnościowym, zadanie ZUS. Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu “Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i “500 plus” im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 złotych.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej: www.bonturystyczny.gov.pl oraz na www.polska.travel.pl.

W ostatnich miesiącach liczba użytkowników PUE gwałtownie wzrosła i jest ich już w Polsce około 6 milionów.  W województwie podkarpackim wszystkich bonów jest 211 333, a aktywowanych zostało ich już 42 685 (na kwotę niemalże 40 milionów złotych).

Na Podkarpaciu największą liczbę bonów aktywowano w Rzeszowie – ponad 6 tysięcy oraz w powiatach: rzeszowskim – 3,8 tys., krośnieńskim – 3,3 tys., mieleckim – 3,2 tys., dębickim – 2,7 tys. a najmniejszą w powiatach: leskim i bieszczadzkim – w każdym nieco ponad 300.

Źródło: Wojciech Dyląg / Regionalny Rzecznik ZUS w województwie podkarpackim

05-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zus-na-podkarpaciu-aktywowano-42-tysiace-bonow-turystycznych-najwiecej-w-rzeszowie-5521-00r2kc