PODKARPACIE. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej ćwiczyli odpowiednie reagowanie w sytuacjach kryzysowych w okresie zimowym. Działania ratunkowe prowadzone wraz ze strażakami z powiatu łańcuckiego, pozwoliły żołnierzom z rzeszowskiego Batalionu Lekkiej Piechoty doskonalić umiejętności technik ratownictwa wodno – lodowego.
Działania ratunkowe na zbiorniku wodnym w Husowie to jeden z epizodów szkolenia przeprowadzonego wspólnie z Zarządem Gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnej RP w Markowej a także Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Łańcucie. Współpraca służb podczas zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego jest nieunikniona i konieczna w zapewnieniu bezpieczeństwa.
Ćwiczenie zorganizowano w dwóch częściach. Instruktorzy szkolenia – strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Łańcuta omówili zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa działań ratowniczych na lodzie oraz przekazali podstawowe wiadomości o zagrożeniach na lodzie. Uczestnicy po zapoznaniu się ze specjalistycznym sprzętem, technikami ratownictwa lodowego i samoratownictwa przeszli do części praktycznej. Na tym etapie Terytorialsi wraz z druhami ćwiczyli zachowanie się w różnych sytuacjach podczas działań ratujących życie na lodzie.
– W miniony weekend nasi żołnierze utrwalili wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa podczas zdarzeń na lodzie. Wykorzystując specjalistyczny sprzęt ratownictwa oraz przedmioty będące w zasięgu ręki, mundurowi ćwiczyli sposoby ratowania osób tonących – powiedział ppor. Leniar Gabriel, dowódca plutonu z 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie
Ważnym zagadnieniem dla żołnierzy podczas ćwiczenia była nauka ewakuacji osoby tonącej. Istotną kwestią było nauka zabezpieczenia miejsca wypadku, jak również udzielenie pomocy osobie poszkodowanej. Terytorialsi doskonalili też umiejętności udzielania kwalifikowanej pomocy osobom w stanie wychłodzenia, hipotermii oraz w przypadkach podtopienia.
– Instruktorzy podczas szkolenia szczególną uwagę zwrócili na zagadnienia związane z nauką poruszania się po lodzie o różnej grubości i z wykorzystaniem podręcznego sprzętu oraz prowadzeniem ewakuacji osoby poszkodowanej z asekuracją – mówi ppor. Leniar
Na duże zainteresowanie służbą w WOT ma wpływ wysoka jakość szkolenia oraz stosowanie innowacyjnych metod w technikach ratownictwa wodnego i lodowego. Tego typu szkolenia z innymi służbami są uzupełnieniem zdolności oraz zdobyciem kluczowych kompetencji przydatnych w codziennym życiu.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz