REKLAMA

Znany jest termin otwarcia przystanku Rzeszów Zachodni

RZESZÓW / PODKARPACIE. Postępują prace w ramach przebudowy infrastruktury kolejowej. Za dwa miesiące podróżni skorzystają z nowego przystanku Rzeszów Zachodni.

csm_IMG_20190416_114148_Rzeszow_481ab7abf4

Foto: PKP-PLK

Przystanek Rzeszów Zachodni będzie otwarty już w czerwcu 2019 roku. Skorzystają z niego podróżni pociągów kursujących na trasie Ocice – Rzeszów. Zwiększy się dostęp do kolei w stolicy Podkarpacia. Zakończono konstrukcję pochylni, która ułatwi pasażerom, w tym osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się, dojście na peron. Montowane są ławki. Dobrą orientację w podróży zapewnią gabloty i tablice informacyjne.

Na nowym przystanku powstaje także drugi peron – wyspowy. Zapewni on obsługę podróżnych na linii Kraków-Rzeszów-Przemyśl. Obiekt będzie w pełni przygotowany do komfortowej obsługi podróżnych. Wykonawca już buduje szyb windowy. Powstają schody, układane są płyty peronowe. Z tego obiektu podróżni skorzystają od grudnia tego roku (od nowego rozkładu jazdy).

W nocy z 11 na 12 kwietnia zakończył się montaż trzech kolejowych mostów nad aleją Wyzwolenia. Po dwóch odbywa się już płynny ruch pociągów. Ostatnią nową 160–tonową konstrukcję zamontował specjalny dźwig. Wykonawca rozpoczął już na niej układanie toru i zabudowę sieci trakcyjnej. Trzy nowe obiekty zwiększają bezpieczeństwo w ruchu kolejowym oraz drogowym. Do przebudowy mostów, których konstrukcje stalowe ważą 485 ton, użyto między innymi 120 ton zbrojenia i ponad 850 metrów sześciennych betonu. Przyczółki obiektów posadowiono na blisko 160 palach o długości 15 metrów.

Kontynuowana jest przebudowa grupy torów, rozjazdów i sieci trakcyjnej w zachodniej części stacji Rzeszów. W połowie roku rozpoczną się prace w centralnej części stacji. Planowana jest także przebudową wiaduktu przy ul. Batorego. Obiekt nie tylko będzie lepiej służył kolei lecz znacznie usprawni komunikację drogową. Częścią inwestycji jest także przebudowa przejazdu przy ul. Marii Konopnickiej.

Inwestycja w Rzeszowie, realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Wartość podpisanej w czerwcu 2018 roku umowy na stację Rzeszów, to 205 milionów złotych.

Źródło: PKP-PLK

16-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.