REKLAMA

Zmiany w obostrzeniach! Rząd opublikował rozporządzenie

POLSKA. W poniedziałek 22 lutego, w Dzienniku Ustaw RP opublikowano znowelizowane rozporządzenie określające obowiązujące obostrzenia. Co się zmienia?

pexels-anna-shvets-3943882-1-1200x800
Foto: pexels.com

Według przepisów opublikowanych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 lutego br. wprowadzono zmiany w obostrzeniach koronawirusowych. Wchodzą one w życie jeden dzień po publikacji, czyli 23 lutego.

Według nowych przepisów kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby, które posiadają zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciw COVID-19. Ważne jest to, że musi być to szczepionka dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Zgodnie z rozporządzeniem, odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy nie muszą:

– uczniowie uczący się w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, a także dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia wychowaniem,
– studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia,
– doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym,
– osoby prowadzące działalność naukową.

 

Możliwość korzystania uzdrowisk po otrzymaniu negatywnego testu

Rozporządzenie znosi ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji w ośrodku ma być negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed rozpoczęciem rehabilitacji. Testy mają być zapewnione bezpłatnie.

Otwarcie kasyn

Do 28 lutego br. w kasynach, a także w obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych będzie mogła przebywać nie więcej niż 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni dostępnej dla klientów. Obowiązywać będzie też odległość między klientami co najmniej 1,5 metra, z wyłączeniem obsługi.

Zmiany w zakazie zgromadzeń

Według rozporządzenia, z zakazu zgromadzeń wyłączone zostają konkursy na aplikację sędziowską oraz aplikację prokuratorską.

Poszerzenie grupy pierwszej do szczepień

Rozporządzenie zakłada również poszerzenie grupy pierwszej osób szczepionych przeciwko Covid-19. Włączone zostały do niej osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach.

 

Całe rozporządzenie jest dostępne TUTAJ

Źródło: Dziennik Ustaw RP

23-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zmiany-w-obostrzeniach-rzad-opublikowal-rozporzadzenie-5180-00r2kc