REKLAMA

Zmiany w nadawaniu honorowych wyróżnień Rzeszowa

RZESZÓW. Na środowym posiedzeniu Komisji Regulaminowo-Statutowej zostały omówione zasady honorowego wyróżniania ludzi szczególnie zasłużonych dla Rzeszowa. Po to, aby zachować rangę i prestiż tytułów, ale także z szacunku dla obywateli. Jakie zmiany nastąpią w nadawaniu tych zaszczytnych wyróżnień? O tym rozmowa z Waldemarem Szumnym, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa i członkiem Komisji Regulaminowo-Statutowej.

szumny

Foto: Waldemar Szumny, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, członek Komisji Regulaminowo-Statutowej

Rzeszów 24Jakie zmiany nastąpią przy nadawaniu honorowych wyróżnień Rzeszowa?

Waldemar SzumnyNa środowym posiedzeniu Komisji Regulaminowo-Statutowej omawialiśmy niezbędne, ale zasadnicze zmiany, dotyczące nadawania honorowych wyróżnień: „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa” i „Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa”. Członkowie komisji bez żadnych wątpliwości zgodzili się, że w miejsce dotychczas funkcjonujących zapisów powinna powstać jedna uchwała regulująca szczegółowo wszystkie kwestie związane z nadawaniem honorowych wyróżnień wybitnym obywatelom, wyraźnie rozdzielająca kryteria stosowane dla obu tytułów.

Rzeszów24 – Ale dlaczego pod koniec kadencji radni zajęli się tym tematem?

Waldemar SzumnyGłównym powodem takiego kroku stały się niedawne – grudzień 2013 roku – zamieszania i kłótnie podczas sesji, kiedy to dwukrotnie miały miejsce próby deprecjonowania tych tytułów. Nie chcę wymieniać żadnych nazwisk, bo cała sytuacja była tak żenująca, iż lepiej pominąć osoby milczeniem.

Rzeszów 24 – Co zatem udało się wypracować?

Waldemar Szumny – Zajęliśmy się redagowaniem stosownego projektu, uwzględniającego m.in. powołanie odpowiedniej kapituły ds. honorowych wyróżnień, a także precyzyjny tryb postępowania i dokładną procedurę z tym związaną.

Rzeszów 24 – Czy przyświecał wam jakiś szczególny cel w tworzeniu tych zmian?

Waldemar SzumnyWszystkie zaproponowane zmiany zostały niejako wymuszone nieodległymi przykrymi doświadczeniami i mają na celu uniknięcie kontrowersji, jakie ostatnio pojawiły się w tym temacie.

Rzeszów 24 – A jakie Pan ma oczekiwania wobec nowej uchwały?

Waldemar SzumnyMam nadzieję, że w ten sposób może uda się doprowadzić do sytuacji, iż na sesję będą trafiały tylko takie wnioski, co do których uzyskano wypracowaną zgodę. Tym samym nie będą dyskutowane publicznie te kandydatury, gdzie nie nastąpi akceptacja radnych. Jest to bardzo ważne również dla potencjalnych osób wyróżnionych, bowiem sama uroczystość temu towarzysząca powinna być dla nich i ich rodzin wielkim świętem, obchodzonym doniośle przez całe miasto.

Rzeszów 24 – Czy przewiduje Pan szybkie zakończenie prac?

Waldemar SzumnyTak, komisja pracuje bardzo twórczo i sprawnie. Ostatecznie wypracowany tekst uchwały trafi w najbliższym czasie na sesję do przyjęcia przez  Radę Miasta.

Rzeszów 24 – Dziękuję za rozmowę i przybliżenie sprawy honorowych wyróżnień.

Waldemar Szumny Dziękuję.

20-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zmiany-w-nadawaniu-honorowych-wyroznien-rzeszowa