REKLAMA

Zmiana czasu już w ten weekend. Pośpimy dłużej

Zmiana czasu będzie miała miejsce w nocy z 30 na 31 października. Z czasu letniego przjedziemy na czas zimowy, a nasze zegary przesuną się z godziny 03:00 na godzinę 02:00. Zmiana czasu z letniego na zimowy obowiązuje w całej Uni Europejskiej i zachodzi zawsze w ostatnią niedziele października.

the-eleventh-hour-gcceaee87f_640

Już w ten weekend przestawimy zegarki i przejdziemy z czasu letniego na zimowy. Wsród mieszkańców krajów Unii Europejskiej trwa jednak dyskusja dotycząca odejścia od sezonowych zmian czasu. Istnieje grono zarówno sympatyków jak i przeciwników zaprzestania zmian czasu. Opinie są podzielone,a kilka z nich brzmi:
1. Dłuższy dzień to zwiększenie aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu, dodatkowe dochody w turystyce i rekreacji, korzyści dla innych sektorów związane z możliwym wcześniejszym rozpoczęciem pracy np. branża budowlana, gospodarstwa rolne.
2. Dłuższy dzień może mieć wpływ na mniejszą ilość wypadków, szczególnie z udziałem pieszych i rowerzystów.
3. Zmiana czasu powoduje u niektórych osób dyskomfort, jest uciążliwa. Potrzeba im kilku, a nawet kilkunastu dni, by dostosować swój rytm życia do funkcjonowania w nowych warunkach.
4.Brak jednoznacznych wyników jeśli chodzi o oszczędność energii. W okresie letnim więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, ale i częściej korzystamy z klimatyzacji. Przykłady takie można mnożyć.

Pomimo, że Komisja Europejska, na wniosek Parlamentu Europejskiego (wyrażony w Rezolucji z dnia 8.02.2018 r.), podjęła działania w kierunku rewizji ustaleń dotyczących stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej czasu letniego (wyprzedzającego o godzinę standardowy czas strefowy) i związanych z tym zmian czasu, jak dotychczas nie zapadły ostateczne wiążące decyzje dotyczące odstąpienia od zmian czasu i przejścia wyłącznie na czas letni lub czas zimowy.

źródło: GUM, gov

29-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zmiana-czasu-w-ten-weekend-pospimy-dluzej-6809