REKLAMA

Zmarł żołnierz AK Rzeszów, kpt. Kazimierz Rzucidło

10 czerwca 2020 roku zmarł kpt. w st. spocz. Kazimierza Rzucidło (1925-2020) – żołnierz bojówki dyspozycyjnej Inspektoratu AK Rzeszów pseudonim „Kowal”, „Rzuk”, „Żegota”, żołnierz organizacji „Niepodległość” i Delegatury Sił Zdrojnych oraz członek Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, działacz konspiracji antykomunistycznej w okresie stalinowskim, członek Klubu im. płk. Łukasza Cieplińskiego oraz współpracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

86-430695
Foto: rzeszow.ipn.gov.pl

Kazimierz Rzucidło pseudonim „Kowal”, „Rzuk”, „Żegota” vel Kazimierz Chmaj – syn Stefana i Marii zd. Chmaj, urodzony 27 października 1925 r. w Rudnej Wielkiej. Szkołę powszechna ukończył w Rudnej Wielkiej i w Rzeszowie. Na początku okupacji niemieckiej pracował u stryja Józefa Rzucidły, który był szewcem w Rudnej Wielkiej. W 1941 r. wcielony do Baudienstu,  w ramach którego pracował przy budowie lotniska w Jasionce, w rzeszowskim WSK oraz przy budowie ul. Hetmańskiej. Pod koniec 1941 r. skazany na pięć lat pracy w obozie Baudienstu  Pustkowie k. Dębicy, skąd po 10 miesiącach 30 czerwca 1942 r. został zwolniony.

15 sierpnia 1942 r. został zaprzysiężony do AK przez Kazimierza Gąsiora „Zamorę”, z którym wcześniej pracował przy melioracji łąk pod kierownictwem Franciszka Sagana „Grabika”. Od 10 listopada 1942 r. do 30 marca 1943 r. uczestniczył w szkoleniu wojskowym prowadzonym przez rudnianina kpr. Władysława Grabowskiego, po ukończeniu którego otrzymał stopień strzelca. Od stycznia 1943 r. razem z Kazimierzem Saganem był w grupie zabezpieczającej kurs podchorążych,  którym brali udział: Wiktor Błażewski Józef Lis, Kazimierz Gąsior, Franciszek Sagan, Zbigniew Nędza i bracia Krauzowie z Rzeszowa- Czekaja. 25 kwietnia 1944 r. oficjalnie włączony do bojówki dyspozycyjnej Inspektoratu AK Rzeszów dowodzonej przez pchor. Stanisława Panka „Gila”. W marcu i maju 1944 r. uczestniczył w zabezpieczeniu trzech wyjazdów bojówki w celu podjęcia próby odbicia z aresztu na Montelupich w Krakowie komendanta Okręgu AK Kraków płk. Józefa Spychalskiego „Lutego”.

Konspiracyjny ślub ze Stefanią Czyż odbył się Rudnej Wielkiej, a udzielał go kapelan Placówki AK „Grab” ks. Antoni Olejarka. Zagrożony aresztowaniem ukrywał się przed bezpieką od 1947 r. do 13 lutego 1956 r., gdy ujawnił się przed Wojewódzką Prokuraturą w Rzeszowie. Pierwsza żona zmarła 19 marca 1951 r. Jego drugą żoną została Czesława z d. Rączka, z którą wziął ślub w 1962 r. Był ojcem Witolda, Marka i Magdaleny. 1 marca 2020 roku odznaczony w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Niepodległości.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 13 czerwca 2020 r. (w sobotę) o godznie 12:00 w kościele pw. św. Mikołaja na osiedlu Przybyszówka w Rzeszowie.

Biogram: Józef Forystek „Bojówki dywersyjne na terenie podrzeszowskich placówek AK „Świerk” i „Grab” w gminie Świlcza”.

Źródło: IPN Rzeszów

11-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)