REKLAMA

Zmarł Stanisław Skiba, rzeszowski piłkarz i trener

RZESZÓW / PODKARPACIE. w sobotę 31 lipca zmarł Stanisław Skiba, były piłkarz Stali Rzeszów, trener wielu drużyn, m.in. Zelmeru, Stali i Resovii Rzeszów. Miał 76 lat.

aa

Foto: Zakładowy Klub Sportowy Stal Rzeszów 1968/69. Od lewej stoją: Zbigniew Kupcewicz, Stanisław Skiba, Leon Szalacha, Zygmunt Janiak, Wojciech Haber, Zygmunt Marciniak, Jerzy Dowbecki, trener Kazimierz Trampisz. Klęczą od lewej: Marian Kozerski, Jan Domarski, Stanisław Majcher, Stanisław Stawarz, Joachim Krajczy / fotball-foto.ucoz.ru

 

Stanisław Skiba urodził się 14 marca 1945 roku. Bogatą karierę piłkarską rozpoczynał w Stali Rzeszów pod okiem trenera Tadeusza Hogendorfa. W wieku 19 lat rozpoczął 10-letnią współpracę z klubem jako stały filar w defensywie drużyny z Hetmańskiej. W Stali Rzeszów rozegrał 184 mecze i zdobył dwa gole.

Na początku lat 90-tych doprowadził Stal Rzeszów do szansy na awans i powrót do I ligi (ówczesnej ekstraklasy). Niestety, w ostatniej kolejce po zwycięskim meczu z Siarką Tarnobrzeg dotarła informacja o do dziś uznawanym za kontrowersyjny wyniku meczu Resovii z Jagiellonią Bialystok (przegrana Resovii), który to odebrał Stali możliwość awansu. Pierwszą swoją bramkę zdobył 02.06.1968 r. w pojedynku Stali Rzeszów z Wisłą Kraków, z rzutu wolnego już w 4 minucie. (1-1)

Jako jeden z najlepszych stoperów Stali Rzeszów w tym polskiej ligi, powstrzymywał ataki między innymi Włodzimierza Lubańskiego w meczach z Górnikiem Zabrze. Z kolei mecze dla rzeszowskich „biało-niebieskich” w I lidze rozgrywał ze zdobywcą historycznego gola na Wembley Janem Domarskim.

W czasie kariery Stanisław Skiba został zauważony nie tylko przez trenerów klubowych. Był czterokrotnym reprezentantem kadry młodzieżowej Polski oraz rozegrał trzy mecze w kadrze juniorów.

 

aa2_1

Foto: archiwum rodziny 

 

Stanisław Skiba swoje życie zawodowe na stałe związał z piłką nożną. Był trenerem rzeszowskich drużyn – Zelmeru, Stali i Resovii. Trenował również drużyny IV ligi, m.in. Lechię Sędziszów Małopolski, Brzozovię Brzozów, czy też Izolatora Boguchwała.

Resovię Rzeszów trenował w sezonach 95/96, przełom sezonów 96/97 i 97/98, 99/00 (awans do III ligi) i 00/01.

Dziś we wspomnieniach wielu zawodników, trenerów, działaczy pozostaje nieocenionym wychowawcą, nie tylko talentu sportowego, ale i zasad życiowych, prowadzenia życia sportowego również poza boiskiem.

 

W opinii swoich wychowanków Stanisław Skiba był dobrym trenerem, uczył dyscypliny i konsekwencji. Swoje doświadczenie przekładał na swoich podopiecznych niezależnie od tego jakie rzeszowskie barwy reprezentowali. Pozostawił za sobą nie tylko cierpiąca w bólu rodzinę, gdzie jako wspaniały ojciec, czy dziadek wpajał sportowe zasady. Miał też ogromny wpływ na rozwój podkarpackiej piłki nożnej, na postawy sportowe talentów wśród dzieci i młodzieży jak również w grupach seniorów – mówi rzeszowska radna Rady Miasta Rzeszowa Anna Skiba, synowa zmarłego piłkarza i trenera.

Data pogrzebu zostanie podana w poniedziałek.

 

Źródło: materiały nadesłane

 

01-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)