10 czerwca 2020 roku zmarł Stanisław Micał – prezes Zarządu Okręgu Wolność i Niezawisłość w Rzeszowie, działacz opozycji antykomunistycznej. Miał 89 lat.
Foto: rzeszow.ipn.gov.pl
– Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pana Stanisława Micała – prezesa Zarządu Okręgu WiN w Rzeszowie, działacza opozycji antykomunistycznej, organizatora uroczystości patriotycznych i religijnych. Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy szczerego współczucia – napisał na swojej stronie internetowej rzeszowski IPN.
Stanisław Micał –urodził się 29 kwietnia 1931 r. w Świlczy k. Rzeszowa. W latach 1950-1954 student Wydziału Elektromechanicznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 1970 r. do 2002 r. właściciel warsztatu ślusarskiego w Rzeszowie. Członek Stronnictwa Demokratycznego i Cechu Rzemiosł Różnych. W 1981 r. organizator i przewodniczący „Solidarności” w Cechu Rzemiosł Różnych. Po 13 grudnia 1981 r. współorganizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej oraz Katolickich Tygodni Historycznych w Rzeszowie i innych miejscowościach wojewóztwa rzeszowskiego.
W latach 1982-1989 społeczny pracownik Komitetu Pomocy Internowanym, Aresztowanym, Skazanym, Pozbawionym Pracy oraz Ich Rodzinom przy klasztorze oo. Bernardynów w Rzeszowie (później Diecezjalny Zespół Charytatywno-Społeczny), organizator spotkań opłatkowych Duszpasterstwa Kombatantów AK przy kościele farnym w Rzeszowie. Następnie w latach 1988-1992 członek Diecezjalnej Rady Kultury przy bp. ordynariuszu przemyskim. Członek komitetu organizacyjnego, który doprowadził do wmurowania tablic pamiątkowych poświęconych płk. Leopoldowi Lisowi-Kuli w kościele św. Wojciecha i Stanisława 12 maja 1985 r. i Mieczysławowi Kawalcowi w kościele parafialnym w Trzcianie 8 listopada 1987 r.
W latach 1989-1990 przewodniczący KKK ZZ Rzemiosła Indywidualnego „Solidarność” z siedzibą w Bydgoszczy. Od 1996 r. na emeryturze. Od 1998 r. prezes Zarządu Okręgu WiN w Rzeszowie. W latach 2010-2014 przewodniczący Prezydium Podkarpackiej Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. Decyzją szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 16 września 2016 r. otrzymał tytuł działacza opozycji antykomunistycznej.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.