REKLAMA

Zmarł prof. Antoni Pieniążek, wieloletni wykładowca rzeszowskiej WSPiA

RZESZÓW / PODKARPACIE. W poniedziałek 25 maja zmarł prof. dr hab. Antoni Pieniążek, naukowiec związany z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą. Miał 80 lat.

Prof. A. Pieniążek

Foto: WSPiA / materiały nadesłane

Z przykrością przyjęliśmy informację o śmierci prof. dr hab. Antoniego Pieniążka, naukowca i dydaktyka przez wiele lat związanego z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą. Był cenionym wychowawcą wielu pokoleń studentów oraz przyjacielem Uczelni wspierającym jej działalność i rozwój – poinformował Przemysław Pawlak, rzecznik prasowy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Prof. Antoni Pieniążek zmarł w poniedziałek 25 maja 2020 roku. Miał 80 lat. Choć swoje życie na wiele lat związał z Lublinem, cały czas wspierał swoje rodzinne strony. Urodził się w Studzianie w powiecie przeworskim. Ukończył szkołę średnią w Przeworsku, a później rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, z którym związany był zawodowo w latach 1965-2017.

Przez cały czas swojej pracy naukowo-dydaktycznej intensywnie działał na rzecz rozwoju bliskich mu regionów, w tym Podkarpacia. Był jednym z pierwszych pracowników UMSC, którzy podejmowali trud dojazdów i prowadzenia zajęć w utworzonej w Rzeszowie filii UMSC. Jako Dziekan Wydziału Prawa i Administracji sprawował nadzór dziekański nad studiami prowadzonymi w stolicy Podkarpacia. Z podobnym zaangażowaniem prof. Antoni Pieniążek podchodził do tworzonej pierwszej na Podkarpaciu szkoły wyższej – Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej (wtedy WSAiZ). Pracował w niej od 1998 roku. Był m.in. kierownikiem Katedry Ogólnej Nauki o Prawie.

Aktywnie wspierał władze uczelni w tworzeniu struktury organizacyjnej i ram programowych procesu kształcenia. Wniósł duży wkład w rozwój kadry akademickiej uczelni oraz aktywnie zabiegał o upowszechnienie osiągnięć naukowych pracowników WSPiA. Przyczynił się do sukcesów konferencji naukowych organizowanych przez młodą wtedy uczelnię. Uczestniczył też w powołaniu do życia Zeszytów Naukowych wydawanych przez WSPiA Rzeszowską Szkolę Wyższą.

Prof. Antoni Pieniążek był wieloletnim Prodziekanem i Dziekanem Wydziału Prawa i Administracji, posłem na Sejm X kadencji (1989-1991), odbywał staże naukowe w Uniwersytetach w Zurichu, Tubingen, Kiel i Bielefeld. Był wychowawcą wielu pokoleń prawników. Badacz problematyki państwa i porządku prawnego. Autor kilkudziesięciu monografii i podręczników akademickich. Organizator wielu konferencji naukowych. Odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 29 maja 2020 roku o godzinie 12.00 w Kaplicy Rzymskokatolickiego Cmentarza przy ulicy Lipowej w Lublinie.

28-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zmarl-prof-antoni-pieniazek-wieloletni-wykladowca-rzeszowskiej-wspia-7172-00r2kc