REKLAMA

Zmarł ks. Stanisław Mac, pierwszy proboszcz Katedry Rzeszowskiej

RZESZÓW / PODKARPACIE. w niedzielę rano (1 listopada br.) zmarł ksiądz Stanisław Mac, pierwszy proboszcz Katedry Rzeszowskiej. Miał 84 lata.

ks Mac
Foto: Katedra Rzeszowska

W niedzielę rano, w uroczystość Wszystkich Świętych, w wieku 84 lat, w 60. roku kapłaństwa, na plebanii wśród swoich najbliższych zmarł ks. inf. Stanisław Mac – pierwszy proboszcz i budowniczy Rzeszowskiej Katedry, były prepozyt Kapituły Katedralnej i długoletni Dziekan Dekanatu Rzeszów – Katedra.

Ksiądz Stanisław Mac urodził się 27 kwietnia 1936 roku w Cieszacinie koło Jarosławia. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 12 czerwca 1960 roku w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy. Pracował jako wikariusz w Zręcinie, Brzyskach, Starym Żmigrodzie, Krośnie i Kosinie.

W 1972 roku, jako wikariusz parafii w Słocinie, rozpoczął duszpasterstwo na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. W 1976 roku został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie i rozpoczął budowę nowego kościoła, który w 1991 roku konsekrował Jan Paweł II, a który od 1992 roku jest katedrą diecezji rzeszowskiej. W 2005 roku został protonotariuszem apostolskim (infułatem). Od 2011 roku przebywał na emeryturze w parafii katedralnej.

Eksporta do kościoła katedralnego odbędzie się 4 listopada (środa) o godzinie 15:00.

Msza Święta pogrzebowa będzie odprawiona 5 listopada (czwartek) o godzinie 11:00. Po Eucharystii ciało śp. Ks. Infułata zostanie przewiezione na cmentarz Wilkowyja w Rzeszowie.

Źródło: Katedra Rzeszowska

01-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zmarl-ks-stanislaw-mac-pierwszy-proboszcz-katedry-rzeszowskiej-64-00r2kc