REKLAMA

Zmarł Jerzy Dynia, przegrał walkę z koronawirusem

PODKARPACIE. – Nie żyje redaktor Jerzy Dynia, dziennikarz radiowy, telewizyjny oraz muzyk – poinformowało Polskie Radio Rzeszów. Miał 87 lat, był zarażony koronawirusem.

265281_167474736657659_2420491_o
Foto: Jerzy Dynia / Facebook

W środę wieczorem (4 listopada br.) zmarł Jerzy Dynia, dziennikarz radiowy i telewizyjny oraz muzyk od wielu lat związany z Rzeszowem. Jak informuje Polskie Radio Rzeszów, Jerzy Dynia przegrał walkę z koronawirusem, miał 87 lat.

Jerzy Dynia urodził się na kresach wschodnich, w Stanisławowie, był absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej II st. w Rzeszowie oraz Wydziału Pedagogiki Instrumentalnej Akademii Muzycznej w Krakowie. Przez niemal 20 lat pracował w Polskim Radiu Rzeszów, był też związany z TVP Rzeszów. W latach osiemdziesiątych był dyrektorem naczelnym Państwowej Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie.

W swojej działalności Jerzy Dynia skupiał się na upowszechnianiu tradycyjnej muzyki ludowej, był autorem kilku publikacji książkowych m.in. zbioru nut i tekstów przyśpiewek związanych z tańcami ludowymi Rzeszowszczyzny.

Od 1992 roku Jerzy Dynia systematycznie realizował cotygodniowy cykl programów “Spotkanie z folklorem” oraz “Mapa folkloru Podkarpacia”, prezentujących polski i regionalny folklor. Nie przerwał tej działalności po przejściu na emeryturę. Otrzymał za nią prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga i dwukrotnie regionalne nagrody im. Franciszka Kotuli.

Źródło: Polskie Radio Rzeszów

05-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zmarl-jerzy-dynia-przegral-walke-z-koronawirusem-1020-00r2kc