REKLAMA

Zjazd karnistów w rzeszowskiej WSPiA

Ponad 150 naukowców specjalistów z zakresu prawa karnego i kryminologii weźmie udział w X Ogólnopolskim Zjeździe Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii. Tematem konferencji organizowanej przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą będzie „Prawo karnego wobec wyzwań współczesności”. Zjazdy Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii odbywają się co dwa lata. 

 WSPiA - Zjazd Katedr

Foto: Materiał nadesłany

Przyznanie organizacji tegorocznego Zjazdu Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii to ogromne wyróżnienie, dostrzeżenie dorobku naukowego i dowód uznania dla działającej w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej Katedry Prawa i Postępowania Karnego. Tym bardziej, że będzie to X jubileuszowy Zjazd po raz pierwszy w historii organizowany przez niepubliczną uczelnię kształcącą przyszłych prawników.

Nad częścią merytoryczną Zjazdu Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii czuwa Komitet naukowy w składzie m.in.: prof. Andrzej Zoll (Przewodniczący) oraz prof. Zbigniew Ćwiąkalski i dr Katarzyna Tkaczyk-Rymanowska.

Organizowany w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej Zjazd Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii odbędzie się pod hasłem: „Prawo karne wobec wyzwań współczesności”. Temat wybrany został nieprzypadkowo. Jak tłumaczą organizatorzy, począwszy od roku 2015, w prawie karnym materialnym nastąpiły daleko idące zmiany.

– Co ciekawe, często były to nowelizacje kodeksu karnego wzajemnie się wykluczające. Wskazać należy choćby na umorzenie restytucyjne, instytucję dobrowolnego poddania się karze, czy system dozoru elektronicznego. Wprowadzono również nowe typy przestępstw, jak też wiele z dotychczasowych znowelizowano. Relatywnie najmniejsze zmiany dotknęły zagadnienia uważane za teoretyczno-prawne. Praktycznie nie było zmian w przypadku form popełnienia przestępstwa. Niektóre ze zmian miały dość burzliwy charakter, gdy chodzi o dyskusję je poprzedzającą. Wskazać można instytucję konfiskaty przedsiębiorstwa, czy tzw. zbrodnię VAT-owską. Interesujące też jest spojrzenie na przeobrażenia w prawie karnym ze strony kryminologów – tłumaczy prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

Dodaje, że Zjazd Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii będzie dobrym miejscem do oceny tych zmian i ewentualnego sformułowania racjonalnych postulatów.

Dyskusja podzielona zostanie na osiem paneli tematycznych, w których mowa będzie m.in. o odpowiedzialności karnej za rozpowszechnianie fałszywych informacji w Internecie, pojednaniu w prawie karnym oraz interesach majątkowych w obrocie cywilnoprawnym jako przedmiocie ochrony przestępstw. Pojawią się także tematy związane z wpływem ustawodawstwa karnego na politykę karną, prawno-karnymi aspektami bezpieczeństwa i ryzykiem ekonomicznym w kontekście odpowiedzialności karnej. W dyskusji zaplanowano także tematy dotyczące ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi oraz zapowiadanych kierunków zmian w części ogólnej kodeksu karnego.

Udział w X Ogólnopolskim Zjeździe Katedr Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii zapowiedzieli przedstawiciele największych Polskich ośrodków naukowych. Wśród uczestników dyskusji pojawią się naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Łódzkiego, Wrocławskiego, Gdańskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, UMCS w Lublinie, UKSW w Warszawie oraz Akademii Leona Koźmińskiego. W dyskusji pojawią się także głosy pracowników naukowych WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz zagranicznych gości m.in. z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii.

Ogólnopolski Zjazd Katedr Prawa Karnego i Kryminologii odbędzie się w dniach 27-28 września 2018 r. w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Szczegóły konferencji można znaleźć na stronie: www.zjazdkatedr2018.wspia.eu.

 

 Źródło: Materiał nadesłany

21-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.