REKLAMA

RZESZÓW: Jest zgoda na budowę kolejnego odcinka S19!

RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek podpisano zgodę na realizację kolejnego odcinka drogi S19 na północ od Rzeszowa. W piątek Wojewoda Podkarpacki podpisała dziś decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) odcinka S19 Rudnik nad Sanem – Nisko Południe o długości około 6,5 kilometra.

31713

Foto: GDDKiA

Jest zgoda na budowę kolejnego odcinka drogi S19 na północ od Rzeszowa. To druga z sześciu planowanych do uzyskania decyzji ZRID, dotycząca szlaku Via Carpatia między granicą z

Przedmiotowy odcinek drogi ekspresowej S19 rozpoczyna się na węźle Rudnik nad Sanem na przecięciu z DK77 oraz obwodnicą Stalowej Woli i Niska. Następnie trasa zbliża się do szerokotorowej linii kolejowej LK65, biegnąc równolegle do niej, a następnie na węźle Nisko Południe krzyżuje się z istniejącą DK19 oraz kilometr dalej z linią kolejową LK65.

W ramach inwestycji planowana jest budowa 6 wiaduktów (w tym przejścia dla zwierząt dużych i średnich) i 6 przepustów (w tym zespolone z przejściami dla zwierząt) oraz budowa dwóch węzłów drogowych:

– węzeł Rudnik nad Sanem,

– węzeł Nisko Południe.

31714

Foto: GDDKiA

Uzyskana decyzja ZRID posiada klauzulę natychmiastowej wykonalności, co po przekazaniu terenu, pozwoli wykonawcy rozpocząć roboty budowlane. Jednocześnie na zlecenie Wojewody pracować będą także biegli rzeczoznawcy majątkowi.

W realizacji, w trybie „Projektuj i buduj”, jest blisko 130-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim stanowiący fragment przyszłej Via Carpatia. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 roku, a na ostatni 21 grudnia 2018 roku. Dla sześciu odcinków w województwie lubelskim wydano już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Na terenie województwa podkarpackiego w procedowaniu są jeszcze cztery wnioski o wydanie ZRID.

Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 roku, a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 roku. Tym samym Rzeszów poprzez Lublin połączy się drogą ekspresową z Warszawą.

31715

Foto: GDDKiA

Budowa S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim jest realizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych. 19 września podpisano umowę o dofinansowanie dla dziewięciu z dwunastu odcinków realizacyjnych: od węzła Lublin Węglin do węzła Lasy Janowskie oraz od węzła Nisko Południe do węzła Sokołów Małopolski. Z kolei 15 listopada podpisaliśmy umowę o dofinansowanie dla pozostałych trzech odcinków, od węzła Lasy Janowskie do węzła Nisko Południe. Łączna wartość tych projektów to ok. 4,5 miliarda złotych, a dofinansowanie wyniesie około 2,3 miliarda złotych.

W Polsce szlak Via Carpatia będzie miał długość ponad 700 kilometrów i zostanie poprowadzony przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Połączy, wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju, państwa bałtyckie z południem Europy, tworząc nowy korytarz transportowy.

Źródło: GDDKiA Rzeszów

16-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zgoda-na-budowe-kolejnego-odcinka-s19-na-polnoc-od-rzeszowa-7460-00r2kc