REKLAMA

ZDROWIE. Liczba zachorowań na udar mózgu spada! Jednak coraz częściej dotyczy młodszych grup wiekowych. Raport

PODKARPACIE. Według danych NFZ udar mózgu stanowi drugą po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonu. Jest również głównym powodem niesprawności osób dorosłych. W 2022 roku w całym kraju zarejestrowano 73 900 przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, w tym 8,1% stanowią ponowne zachorowania.

Na terenie Podkarpacia w 2022 roku, niemal 9 400 osób korzystało z opieki zdrowotnej w związku z udarem, bądź z jego konsekwencjami w późniejszym okresie.

Udar niedokrwienny mózgu. Co mówią dane NFZ

29 października obchodzony był Światowy Dzień Udaru Mózgu. Z tej okazji Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił kolejny raport NFZ o zdrowiu. Udar niedokrwienny mózgu pokazujący kluczowe informacje na temat:

1. Wyjaśnienia trudnych tematów, nazw, powodów powstawania udaru oraz czynników ryzyka.

2. Epidemiologii udaru niedokrwiennego mózgu w Polsce. Raport NFZ przedstawia szczegółowe dane na temat zachorowalności w poszczególnych województwach. Najwyższą zapadalność zanotowano w województwach śląskim i warmińsko-mazurskim, podczas gdy najniższą odnotowano w województwach podlaskim i mazowieckim.

3. Dostępu do leczenia w ostrej fazie choroby. Raport przedstawia analizę dostępności do leczenia przyczynowego w Polsce oraz prezentuje mapy ułatwiające ocenę dostępności do opieki udarowej w różnych regionach kraju.

4. Dostępu do rehabilitacji neurologicznej oraz śmiertelności do roku po zachorowaniu. Według Raportu liczba zachorowań na udar niedokrwienny mózgu obniżyła się o 1,2/10 tys. ludności w 2022 roku w porównaniu do roku 2017. Autorzy Raportu wskazali natomiast zwiększenie liczby zachorowań na udar niedokrwienny mózgu w młodszych grupach wiekowych na przestrzeni ostatnich 6 lat.

Czas to życie

  • Ciężka ręka lub noga
  • Zaburzenia mowy
  • Asymetria twarzy
  • Słabe widzenie

Szybkie rozpoznanie objawów udaru i dodarcie do szpitala z oddziałem udarowym, warunkuje możliwość wdrożenia leczenia. Polskie dane pokazały, że leczenie trombolityczne redukuje ryzyko
zgonu o 26%, a leczenie trombektomii mechanicznej o 17%.

źródło: NFZ Rzeszów

zdjęcie: pixabay.com

09-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)