REKLAMA

Zdjęcia z otwarcia wystawy „Polska OdNowa”

RZESZÓW. W siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej pierwszemu od 1945 roku rządowi z niekomunistycznym premierem na czele. Specjalnie dla Czytelników publikujemy zdjęcia z pierwszego dnia wystawy. Ekspozycja czynna jest jeszcze do 11 lutego.

Wystawa przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów „Polska OdNowa” obrazuje jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć oraz prezentuje fundamenty, które jego rząd położył pod budowę wolnej i demokratycznej Polski.

Wystawa podzielona jest na trzy części

Pierwsza z nich poświęcona jest opowieści o tym, jak to się stało, że premierem komunistycznego jeszcze kraju został przedstawiciel „Solidarności”, Tadeusz Mazowiecki. Ta część wystawy przypomina m.in. o obradach Okrągłego Stołu, wyborach do Sejmu kontraktowego oraz o zawiązaniu przez „Solidarność” nieoczywistej koalicji parlamentarnej. Centralnym punktem ekspozycji są wydarzenia z 12 września 1989 r., kiedy rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Zwiedzający mogą poczuć się jak premier przemawiający do posłów – jeden z elementów ekspozycji przypomina bowiem mównicę sejmową.

Druga część wystawy prezentuje najważniejsze zmiany polityczne i systemowe, jakie dokonały się za czasów i przy dominującym udziale rządu Tadeusza Mazowieckiego. Były to m.in. przywrócenie nazwy Rzeczpospolita Polska i „oddanie” orłowi korony, likwidacja Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa oraz nawiązanie partnerskich relacji z sąsiadami na wschodzie i zachodzie.

  Trzecia część ilustruje rozwój, jaki nastąpił na trzech ważnych polach aktywności społecznej: samorządności, przedsiębiorczości (rozwój małych i średnich przedsiębiorstw) oraz samoorganizacji obywateli (powstanie sektora pozarządowego).

Ekspozycja została uroczyście otwarta 8 stycznia, ale obejrzeć ją będzie można jeszcze przez niecały miesiąc, do 11 lutego. Czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00.

Fot. Zespół Prasowy Wojewody Podkarpackiego

13-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zdjecia-z-otwarcia-wystawy-polska-odnowa-adm007