RZESZÓW / PODKARPACIE. Już 24 kwietnia (środa) mieszkańcy Rzeszowa i okolic będą mieli możliwość zbadania swoich kości w „osteobusie”. Mobilna pracownia densytometryczna stanie w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej SPZOZ, ul. Langiewicza 4. Cena jednego badania wynosi 50 złotych. Diagnostykę przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza!
Zapisy telefonicznie 512 351 600
BADANIE OSTEOPOROZY także w innych miastach:
22 kwietnia 2024 –NZOZ MEDYK ul. Tańskiego 2, MIELEC
23 kwietnia 2024 – Centrum Medyczne w Łańcucie ul. Paderewskiego 5, ŁAŃCUT
25 kwietnia 2024 – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ul. Królowej Bony 4, SANOK
26 kwietnia 2024 – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej ul. 29 Listopada 57, USTRZYKI DOLNE
Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią około 2,7 miliona ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania. Najczęściej zapadają na nią kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50 roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode. W osteobusie powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.
Densytometria jest podstawowym badaniem, które umożliwia rozpoznanie osteoporozy, również w jej stadium bezobjawowym, czyli przed złamaniem kości, czy kręgosłupa. Metoda ta precyzyjnie mierzy masę kostną – z dokładnością do 1%. Jest to rodzaj badania wykorzystującego niewielkie dawki promienia rentgenowskiego. O wiele niższe niż przy klasycznym zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej, czy kości. Eksperci podkreślają, iż wyniki mogą sygnalizować konieczność uzupełnienia witaminy D3 oraz wapnia w diecie.
Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia pomiaru jest ciąża.