REKLAMA

Jakie zasady obowiązują podczas imprez i wyjść do kina?

Życie społeczne i kulturowe znacząco różni się od tego z ubiegłego roku. Koronawirus w dużym stopniu wprowadził zmiany w życiu codziennym. Przypominamy zatem o zasadach, jakie obowiązują podczas planowanych imprez, wyjść do kina i wile innych.

2m


ZGROMADZENIA I IMPREZY – OGRANICZENIA

Ograniczenie dotyczy: organizacji zgromadzeń i imprez

Na czym polega? W zgromadzeniach i imprezach może uczestniczyć:

  • do 150 osób w powiatach z obszaru zielonego;
  • do 100 osób w powiatach z obszaru żółtego;
  • do 50 osób w powiatach z obszaru czerwonego

Uczestnicy zgromadzenia obowiązani są do zachowania odległości co najmniej 1,5 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa.

Zasłanianie nosa i ust nie jest obowiązkowe w przypadku przyjęć ślubnych. Wyjątkiem są powiaty z obszaru czerwonego. W tym przypadku uczestnicy przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsca przy stole.

Obowiązuje: do odwołania

 

ŻYCIE SPOŁECZNE

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Ograniczenie dotyczy: przejazdów zbiorowym transportem publicznym.

Na czym polega?  Zarządzający transportem publicznym mogą podwyższyć limit pasażerów środku transportu publicznego. Ile osób może wejść na pokład?

Danym środkiem transportu można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:

  • 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym co najmniej połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.
  • 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym co najmniej połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.

Obowiązuje do: odwołania. 

 

UROCZYSTOŚCI RELGIJNE

Ograniczenie dotyczy: udziału w wydarzeniach o charakterze religijnym.

Na czym polega? Na cmentarzu nie ma ograniczeń, co do liczby uczestników. Obowiązuje zasada: 1,5 metry dystansu albo  obowiązek zakrywania ust i nosa.

Obowiązuje do: odwołania.

Nowe zasady: W mszy lub innym obrzędzie religijnym można uczestniczyć bez ograniczeń.

Ważne! W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

Jeżeli wydarzenie o charakterze religijnym odbywa się na zewnątrz, obowiązuje zasada 1,5 m dystansu lub obowiązek zakrywania ust i nosa.

Obowiązuje od: 30 maja 2020 r. 

Zniesiony został obowiązek zakrywania ust i nosa podczas zawierania małżeństwa przed kierownikiem stanu cywilnego.

Obowiązuje od: 25 lipca 2020 r. 

KULTURA

TEATRY, OPERY, KINA I MUZEA

Otwarte zostały instytucje kultury takie jak: teatry, kina, sale koncertowe, galerie, muzea, opery i salony wystawiennicze.

W imprezach kulturalnych i rozrywkowych może uczestniczyć więcej niż 150 osób – obowiązuje jednak określony reżim sanitarny.

  • W pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych może być zajęte co drugie miejsce na widowni (nie więcej jednak niż 50% miejsc). W przypadku braku wyznaczonych miejsc, widzowie muszą zachować odległość minimum 1,5 m od innych osób. Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust.
  • Na obiektach sportowych na otwartym powietrzu (otwartych lub półotwartych, z miejscami siedzącymi dla widzów lub bez) może być zajęte co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie (nie więcej jednak niż 50% miejsc dla publiczności). W przypadku braku wyznaczonych miejsc, widzowie muszą zachować odległość minimum 1,5 m. Obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust.
  • Na otwartym powietrzu jednocześnie liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników to maksymalnie 1 osoba na 5 m2. Zachować należy co najmniej 1,5 m odległości od innych osób poprzez wyznaczenie miejsc dla publiczności znakami poziomymi. Jeśli nie jest możliwe zachowanie 1,5 m odległości od innych osób, wówczas obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust.

Obowiązuje: do odwołania

UWAGA! Powyższe zasady mogą różnić się w stosunku do wytycznych dla powiatów przyporządkowanych do obszaru czerwonego i żółtego.

 


Źródło: gov.pl

Autor: Amelia Krupik


10-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)