REKLAMA

Zarzut “zbrodni VAT-owskiej” dla szefa grupy przestępczej wyłudzającej podatki (VIDEO)

|

Zarzut “zbrodni VAT-owskiej” dla szefa grupy przestępczej wyłudzającej podatki (VIDEO)

REGION / PODKARPACIE. Podkarpacka KAS współpracując z rzeszowskim zarządem CBŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie przyczyniła się do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie podejrzani są o przestępstwa na szkodę Skarbu Państwa. Dzięki zaangażowaniu służb łącznie zatrzymano na terenie Podkarpacia 16 osób oraz wstrzymano nienależny zwrot podatku VAT na około milion złotych. Jeden z podejrzanych o kierowanie grupą usłyszał także zarzut popełnienia tzw. zbrodni VAT-owskiej za co grozić mu może kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat.

W ostatnich dniach funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu wspólnie z policjantami z Zarządu w Rzeszowie CBŚP zatrzymali na terenie kraju 16 osób. Na podstawie zebranego materiału dowodowego zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia podatku VAT. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą oraz popełnienia tzw. zbrodni VAT-owskiej, polegającej na wystawieniu nierzetelnych faktur VAT na kwotę prawie 13 mln zł. Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 5 do 25 lat.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą od kilku miesięcy policjanci z Zarządu w Rzeszowie CBŚP wspólnie z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że grupa mogła działać od początku 2016 roku do sierpnia 2017 roku, głównie w województwach małopolskim oraz podkarpackim. Przestępczy mechanizm opierał się na pozorowanym obrocie proszkiem do drukarek 3D. W rzeczywistości zamiast oryginalnego proszku wartego około 9,5 tys. zł za 2,5 kg puszkę, w pudełkach znajdowała się mieszanina tytanu. Dla uwiarygodnienia obrotu towarem członkowie grupy wystawiali oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT oraz dokumentami Tax Free w zakresie kupna – sprzedaży tego proszku.

Członkowie grupy poprzez wprowadzenie do obrotu gospodarczego i posłużenie się dokumentami potwierdzającymi nierzeczywiste transakcje gospodarcze, doprowadzili do wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT lub pomniejszenia należności publicznoprawnych na szkodę Skarbu Państwa na łączną kwotę ponad 13 mln zł. Podkarpacka KAS prowadziła czynności kontrolne i sprawdzające, które doprowadziły do wstrzymania nienależnego zwrotu podatku VAT na kwotę ok. 1 mln złotych. Podczas śledztwa policjantów CBŚP wsparli także funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie, którzy sporządzili analizę niezbędną do ustalenia kolejnych aspektów sprawy.

KAS

20-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.