REKLAMA

Zajęcia zdalnie, sesja na miejscu. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego oburzeni

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wielu studentów wyraziło sprzeciw wobec decyzji dziekan Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, która nakazuje przeprowadzenie letniej sesji egzaminacyjnej w formie tradycyjnej. – Pisanie egzaminów stacjonarnie po całym semestrze zdalnym to nie jest żaden powrót na uczelnię – argumentują. Jak się dowiedzieliśmy, z władzami uczelni zamierza na ten temat rozmawiać Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

 PL_Rzeszów,_Uniwersytet_Rzeszowski,_2021-03-01--10-44_22

Foto: zdjęcie poglądowe, Wikimedia Commons / creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

 

Wychodząc naprzeciw prośbom ze strony studentów i nauczycieli akademickich Kolegium Nauk Społecznych o powrót na uczelnię, a także w związku z tym, że nauczyciele akademiccy zostali już zaszczepieni szczepionkami przeciwko Covid-19,  a studenci właśnie się szczepią i do sesji będą już po pierwszej dawce, a niektórzy już po drugiej uprzejmie informuję, że (…) Wszystkie egzaminy z przedmiotów  obowiązkowych  i  egzaminy  lub zaliczenia z przedmiotów do wyboru w sesji letniej roku  akademickiego  2020/2021 (także egzaminy tzw. „zerowe” przeprowadzane w terminach od 17.05.2021 r.) odbywają się w  formie kontaktu bezpośredniego z zachowaniem aktualnych zasad reżimu sanitarnego w jednostkach Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego – poinformowała w oświadczeniu z 10 maja br. dr hab. Sabina Grabowska, prof. UR – dziekan Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Dziekan przekazała w oświadczeniu, że jej decyzja była zgodna z regulaminem studiów i zarządzeniami rektora przyjętymi na Uniwersytecie Rzeszowskim. Według tych przepisów o formie przeprowadzenia sesji egzaminacyjnej decydują dziekani poszczególnych kolegiów.

W oświadczeniu podkreślono równocześnie, że zaliczenia z pozostałych zajęć dydaktycznych, w tym między innymi z: ćwiczeń, konwersatoriów, warsztatów, seminariów odbędą się w trybie zdalnym.

Pełna treść oświadczenia jest dostępna TUTAJ.

 

Na Facebooku Kolegium Nauk Społecznych UR pojawiły się setki komentarzy niezadowolonych z decyzji osób, część podobnych opinii trafiła również do naszej redakcji.

 

Jakie argumenty i opinie padają ze strony studentów?

“Pisanie egzaminów stacjonarnie po całym semestrze zdalnym to nie jest żaden powrót na uczelnię”; “Chciałabym poznać argumenty, na których podstawie po całym semestrze nauki zdalnej, przychodzimy tylko na egzaminy. Rozumiem, ze chodzi tylko o nadmierna kontrole studentów i ich wiedzy?”; “Cały rok nie było możliwości zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych aby odbywały się zajęcia przynajmniej hybrydowe, a teraz na czas sesji nagle istnieje taka możliwość? I jeszcze taka informacja miesiąc przed sesją. Śmiech na sali.”; “Co z osobami, które wyjechały z Rzeszowa i na egzamin mają do przejechania pół polski? Czy uczelnia opłaci podróż?”; “Organizowanie egzaminów stacjonarnych wśród osób, które przyjadą z różnych stron Polski (kiedy wielu studentów nadal nie jest zaszczepionych) BRAWO UCZELNIO”.

 

Spore kontrowersje wzbudził wśród komentujących znajdujący się w oświadczeniu dziekan zwrot: “Wychodząc naprzeciw prośbom ze strony studentów”. 5 maja studenci Kolegium Nauk Społecznych otrzymali ankietę dotyczącą ich opinii na temat powrotu do zajęć kontaktowych na koniec semestru letniego 2020/2021.  

Państwa odpowiedzi będą anonimowe i posłużą do opracowania analiz statystycznych dotyczących określenia preferowanej formy kształcenia – mogli przeczytać w adresowanym do siebie e-mailu studenci.

Niektórzy komentujący stwierdzili, że ankiety miały służyć temu, by: “wmówić studentom, że sami takiej decyzji chcieli” i zażądali publikacji wyników tych ankiet. O sprawę dotyczącą ankiet zapytaliśmy rzecznika Uniwersytetu Rzeszowskiego, doktora Macieja Ulitę.

Ankieta, którą widzieli studenci nie była związana z decyzją dotyczącą formy realizacji sesji egzaminacyjnej. Przygotował ją Zakład Edukacji Nauczycieli w Instytucie Nauk Pedagogicznych Kolegium Nauk Społecznych w ramach prowadzonych badań dotyczących „Monitorowania opinii studentów”. (Kiedy Zespół badawczy zakończy badania pewnie opublikują ich wyniki w artykule naukowym). Nie wykracza to poza standardową aktywność naukową Instytutu. Nieszczęśliwie dla wszystkich połączono ankietę z informacją Dziekan Kolegium Nauk Społecznych. Ankieta nie ma związku z decyzją dotyczącą trybu przeprowadzenia sesji – przekazał nam dr Maciej Ulita.

 

Część studentów nie zgadza się również ze stwierdzeniem dotyczącym dostępu do szczepień wśród studentów. Pracownicy uczelni przed kilkoma dniami mieli już możliwość zaszczepienia się drugą dawką szczepionki, ale wśród roczników osób studiujących dopiero w ostatnich dniach rozpoczęła się rejestracja na szczepienia. – Co z osobami, w których okolicy terminy szczepień najwcześniej są na drugą połowę lipca, a mają przeciwwskazania na szczepienie innymi niż jedną konkretną szczepionką? – zapytała na Facebooku jedna ze studentek.

 

Rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego poinformował nas, że studenci mogą wnioskować u dziekana o zmianę trybu sesji.

Studenci, w uzasadnionych przypadkach, mogą wnioskować do dziekan o zmianę formy zaliczenia – przekazał dr Maciej Ulita.

Jak potwierdził nam rzecznik, studenci nie zostaną pozbawieni możliwości przystąpienia do egzaminu/zaliczenia w tak zwanym „terminie zerowym”. Jego ustalenie z prowadzącym ma być nadal możliwe.

 

Według informacji przekazanych przez rzecznika UR, uczelnia ma zapewnić studentom odpłatną możliwość noclegu w akademikach dla wszystkich studentów spoza Rzeszowa.

Akademiki są przygotowane do przyjmowania mieszkańców. Jeśli będzie taka potrzeba, miejsca można wynajmować na doby. Koszt to 30 złotych od osoby na dobę – powiedział nam dr Maciej Ulita.

 

Sytuacją zainteresował się Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, który we wtorek 11 maja zorganizował spotkanie ze starostami i przedstawicielami grup w sprawie sesji letniej.

Według naszych źródeł na spotkaniu ustalono, że przewodnicząca samorządu będzie wnioskowała o rozmowę z władzami uczelni. Szczegóły nie są jeszcze znane.

Do sprawy wrócimy.

 

 

Źródło: inf. własne, ur.edu.pl, Facebook / Kolegium Nauk Społecznych UR

 

12-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)