REKLAMA

Zagraniczne miasta po polsku? Zakończono montaż nowych znaków na A4

REGION. Od czwartku nazwy zagranicznych miast na znakach drogowych przy autostradzie A4 zapisywane są także po polsku. Na ciągu głównym podkarpackiego odcinka tej drogi wymieniono 38 tablic informacyjnych.

28969
Foto: gddkia.gov.pl

Zmiany wprowadzono na 38 tablicach zlokalizowanych przy autostradzie A4. Docelowo obejmą one 94 znaki drogowe ustawione przy autostradzie i drogach krajowych. Łączny koszt wprowadzenia zmian to około 200 tysięcy złotych, z czego połowa to koszt zmian w oznakowaniu podkarpackiego odcinka autostrady A4.

Zmiany realizowane są na zasadzie wklejek, a więc bez wymiany tablic. Zastępują one obecnie funkcjonujące nazwy miejscowości nowymi, pisanymi w języku polskim. GDDKiA planuje zrealizować wymianę oznakowania na całej zarządzanej sieci dróg do końca 2020 roku – Rozporządzenie daje czas na wprowadzenie zmian do 31 grudnia 2028 r.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 13 maja bieżącego roku, nazwy miast położonych w sąsiednich państwach mają być podawane na znakach drogowych w języku polskim i w języku oryginalnym. Obie nazwy będą zapisywane w jednym wierszu – w pierwszej kolejności po polsku, a następnie w oryginale, w nawiasie.

Będzie to duże ułatwienie dla osób, które nie znają pisowni nazw zagranicznych miast w języku państwa, na terenie którego są położone – twierdzi GDDKiA.

28968
Foto: gddkia.gov.pl

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek podawania na tablicach przeddrogowskazowych, tablicach szlaku drogowego oraz drogowskazach tablicowych nazwy dużego zagranicznego miasta, do którego prowadzi droga, w języku polskim i w języku oryginalnym. Przepisy zmienionego rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach weszły w życie 28 maja 2019 roku.

Źródło: gddkia.gov.pl

12-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

zagraniczne-miasta-po-polsku-zakonczono-montaz-nowych-znakow-na-a4-329-00r2kc