REKLAMA

Zaginięcie 7-latka z autyzmem w trakcie biwaku (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. We wtorek po południu do służb wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu 7-letniego autystycznego dziecka podczas obozu terapeutycznego, który zorganizowano w Jaśliskach w okolicy góry Kamarka w powiecie krośnieńskim. Na miejsce szybko zadysponowano kilkudziesięciu ratowników, policjantów i strażaków. Poszukiwania były krótkie, ale intensywne. Na szczęście, chłopaka odnaleziono całego i zdrowego.

Około godz. 14.00 wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu 7-letniego autystycznego chłopca w Jaśliskach w okolicy góry Kamarka. Opiekunowie szybko zauważyli brak chłopca i szybko też zareagowali wzywając ratowników do pomocy, ponieważ w takim przypadku liczy się każda minuta. Pierwsi ratownicy na miejscu pojawili się po ok. pół godziny od czasu wezwania i dołączyli do policjantów oraz strażaków. Po zebraniu wywiadu od opiekunów dziecka jako jeden z pierwszych w teren wyruszył zespół ratownik – przewodnik z psem Chilly. Następnie wg założeń behawiorystyki osób zaginionych wg Roberta J. Koester skupiono się na przeszukaniu i odcięciu linii terenowych takich jak zabudowania, drogi, rzeki, potoki, miedze czy skraj lasu. W pewnym momencie po przeszukaniu najbliższego terenu, pies wskazał kierunek odchodzenia poszukiwanego dziecka. W to miejsce udały się między innymi dwa patrole na quadach oraz wyznaczono sektor do przeszukania przez dron. Ok. godz. 16.20 jeden z ratowników GOPR przekazał informację o odnalezieniu chłopca w gęstej tarninie – relacjonują przebieg poszukiwań ratownicy z Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Wyprzedzając tych, którzy za chwilę wyleją falę hejtu na opiekunów… Możemy sobie tylko wyobrazić jak trudne jest sprawowanie opieki nad dziećmi autystycznymi ale słowa uznania należą się opiekunom za to, że bardzo szybko zareagowali i nie próbowali dalej szukać “na własną rękę”. Jak podkreślają ratownicy – uczestnicy akcji – była ona krótka choć bardzo dynamiczna a przede wszystkim była potwierdzeniem sprawnego działania wszystkich służb (ratowników GOPR Bieszczady, Policji i Straży Pożarnej), dzięki którym udało się szybko chłopca odnaleźć całego i zdrowego – zaznaczają ratownicy GOPR.

źródło: Bieszczadzka Grupa GOPR – Fb


14-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)