REKLAMA

Zadbaj o zdrowie córki. Zaszczep ją bezpłatnie przeciw zakażeniom wirusem HPV

BOGUCHWAŁA / PODKARPACIE. Decyzją władz samorządowych gminy Boguchwała wszystkie dziewczęta z rocznika 2004, zameldowane na terenie gminy, mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Oznacza to sfinansowanie szczepień dla około stu 11-latek, w ramach Gminnego Programu Ochrony i Profilaktyki Zdrowia Mieszkańców Gminy Boguchwała. Warto tu zaznaczyć, że Boguchwała jest trzecią na Podkarpaciu gminą, po Leżajsku oraz Rymanowie i pierwszą w powiecie rzeszowskim, która postanowiła aktywnie wspierać profilaktykę nowotworową i zabezpieczyć nastolatki przed wirusem HPV.

„Dzięki szczepieniom wyeliminowano już część chorób, które zabijały kiedyś dzieci. Szczepienia przeciwko HPV spowodują to, że wiele dziewcząt w przyszłości będzie mogło uniknąć raka szyjki macicy. Szczepionki przeciwko wirusowi HPV są stosowane od 2006 roku, a ich  bezpieczeństwo zostało potwierdzone w badaniach klinicznych, dlatego jako lekarz i prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, a także kobieta, matka i babcia zachęcam do skorzystania z darmowych szczepień, które mogą uratować życie dziewcząt w przyszłości” – powiedziała prof. dr hab. med. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, senator RP.

Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie rozpoczęły życia intymnego. Zgodnie z rekomendacjami WHO oraz światowych i polskich towarzystw ginekologicznych, zalecane są one dziewczętom w wieku 11-14 lat. Wykonuje się je powszechnie w wielu krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii. Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony, w trakcie swojego życia spotyka się z nim ponad 70% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn. Wyodrębnia się wiele jego typów, wśród których występują te odpowiedzialne za rozwój większości nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy, a także za powstawanie brodawek narządów płciowych, tzw. kłykcin kończystych. Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to wciąż ok. 1200 zł. Dla wielu rodziców stanowi to barierę ekonomiczną.

Wirusem brodawczaka można się zakazić bardzo łatwo i nie jest to problem obciążenia genetycznego, jak się powszechnie sądzi. Wiele kobiet myśli „to mnie nie dotyczy, przecież nikt w mojej rodzinie nie chorował”. Dlatego bagatelizują konieczność regularnych wizyt u lekarza ginekologa oraz badań cytologicznych – szybkich i bezbolesnych, pomagających wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium. Niestety tylko 25% objętych programem rządowym kobiet przychodzi na bezpłatną cytologię.

Wiele kobiet i matek pomimo, że zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV, nie może pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. We wszystkich gminach, w których prowadzone są szczepienia odbywają się również spotkania edukacyjne z lekarzami dla rodziców i uczniów. Takie spotkania to doskonała okazja do tego, aby zachęcić również matki do wizyty u ginekologa i wykonania cytologii. Pełna profilaktyka raka szyjki macicy powinna opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepień i badań cytologicznych.

Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z innych miast i gmin, które od kilku lat są szczepione z budżetów samorządów. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV w Gminie Boguchwała rusza od tego roku. Dziewczynki szczepione będą szczepionka czterowalentną, zabezpieczającą nie tylko przed rakiem szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytnicy, ale również przed brodawkami narządów płciowych. Pierwsza dawka podana zostanie w kwietniu. Pełen cykl wymaga podania 3 dawek szczepionki, przy czym ostatnia dawka przypada 6 miesięcy po pierwszym szczepieniu, warto więc nie zwlekać z podjęciem decyzji i udać się z córką do punktu szczepień.

Warto zadbać o zdrowie i życie swoich córek.

hpv

materiał nadesłany

07-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)