REKLAMA

Za nami I Uniwersjada Bezpieczeństwa (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. 200 uczniów z Podkarpacia i Małopolski wzięło udział w I Uniwersjadzie Bezpieczeństwa zorganizowanej przez WSIiZ. Wydarzenie pokazało, że uczelnia jest świetnie przygotowana do kształcenia na kierunkach związanych z bezpieczeństwem i obronnością.

Uniwersjada odbywała się w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Miała charakter turnieju sprawnościowego. W zmaganiach startowali uczniowie klas mundurowych (wojskowych i policyjnych) m.in. z Rzeszowa, Krosna, Mielca, Gorlic, Tarnowa i Tyczyna. Sprawdzali swoją sprawność fizyczną i umiejętność posługiwania się bronią.

Jest to pierwsza tego typu impreza z zaplanowanego cyklu corocznych wydarzeń organizowanych przez Katedrę Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSIiZ. Chcemy w ten niebanalny sposób zaprezentować atuty uczelni na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne i na nowej odrębnej ścieżce kształcenia bezpieczeństwo i obronność państwa  – informuje Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.

Wirtualne strzelanie na Dzikim Zachodzie

Ważnym punktem pierwszej uniwersjady były zawody na nowej trzyekranowej strzelnicy multimedialnej. Wyposażona w pistolety z możliwością imitowania odrzutu będzie służyć studentom bezpieczeństwa wewnętrznego oraz bezpieczeństwa i obronności państwa do doskonalenia umiejętności strzeleckich w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Przewaga tej strzelnicy nad typową, o niezmiennej scenografii, polega na możliwości kreowania różnorodnych scenariuszy wirtualnych sytuacji, w których strzelający powinien umieć sobie poradzić. Identyczna strzelnica używana jest do szkolenia policji. Poprawia znacznie wyniki – podkreśla dr Maciej Milczanowski, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSIiZ.

Bartłomiej Giża z klasy policyjnej w liceum w Tarnowie po raz pierwszy korzystał ze strzelnicy multimedialnej. – Bardzo ciekawe rozwiązanie. Interesujące repliki. Ciężar broni podobny do rzeczywistego. Czułem się, jakbym faktycznie znajdował się w terenie i tam oddawał strzały. Cała impreza bardzo mi się podoba. Ciekawe zawody. Ten kampus to super miejsce do szkolenia przyszłych policjantów – mówi Bartek.

Na razie strzelnica WSIiZ ma 50 programów. Są to scenariusze typowo strzeleckie, z tarczami typowo sportowymi, strzeleckimi i policyjnymi. Ale są też scenariusze, które przenoszą użytkownika w wirtualny świat. Musi np. przejść przez podziemia i stoczyć walkę z agresywnymi szkieletami, rycerzami i szczurami. Inne scenariusze to np. Dziki Zachód i kosmos.

Już niebawem będziemy dysponować edytorem scenariuszy. Nasi naukowcy i studenci będą mogli tworzyć w ramach projektów nowe ciekawe programy, które wykorzystamy na strzelnicy – zapowiada dr Milczanowski.

Katedra planuje też zakup specjalnych wkładek, które pozwolą przedstawicielom służb mundurowych strzelać wirtualnie z własnej broni służbowej.

Zawody strzeleckie i paintball
Oprócz konkursu na strzelnicy elektronicznej odbywały się zawody rozkładania i składania broni na czas, bieg ze strzelaniem z karabinów ASG (na naboje kulkowe) oraz turniej drużynowy w paintballu a także konkursy organizowane przez klub fitness. Były też stanowiska towarzyszące – o charakterze rekreacyjnym i poznawczym. Najlepsi uczestnicy zawodów otrzymali medale, dyplomy i puchary okolicznościowe, a także nagrody niespodzianki.

Od blisko roku rozwijamy współpracę z klasami mundurowymi szkół średnich z Podkarpacia i Małopolski  – mówi dr Maciej Milczanowski. – Stanowimy zatem naturalne ogniwo mogące integrować te klasy na gruncie rywalizacji sportowej i proobronnej. Stąd pomysł na uniwersjadę.

Dr Milczanowski dodaje, że podobną rywalizację katedra zaproponuje również studentom bezpieczeństwa wewnętrznego. Imprezy dla uczniów i studentów mają się odbywać cyklicznie.

materiał nadesłany

20-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

za-nami-i-uniwersjada-bezpieczenstwa-zdjecia