REKLAMA

Z Rzeszowa do Pragi pociągiem? Przewoźnik Leo Express ze zgodą UTK!

W środę Urząd Transportu Kolejowego poinformował o przyznaniu zgody czeskiemu przewoźnikowi Leo Express na wykonywanie połączeń kolejowych Praga – Medyka. Zgoda obowiązuje od 11 grudnia. Oznacza to, że jeszcze w tym roku Rzeszów może zyskać bezpośrednie połączenie kolejowe ze stolicą Czech.

leo-express

Foto: Leo Express

Od 11 grudnia 2019 roku Leo Express może jeździć przez Polskę między Pragą a granicą polsko-ukraińską. Decyzja o otwartym dostępie upoważnia przewoźnika do wykonywania codziennie czterech kursów i obowiązywać będzie przez 5 kolejnych lat – informuje UTK.

Prezes UTK decyzją z dnia 15 listopada 2019 roku przyznał czeskiemu przewoźnikowi Leo Express Global a.s. otwarty dostęp dla pasażerskich przewozów kolejowych na odcinku przebiegającym przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dla trasy międzynarodowej Praha hl. n. – Medyka – granica państwa i w relacji powrotnej.

Zgodnie z wnioskiem, na podstawie wydanej przez Prezesa UTK decyzji przewoźnik będzie uprawniony do uruchomienia czterech par pociągów na dobę przez siedem dni w tygodniu. Przewidywane stacje zatrzymań pociągów przewoźnika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to: Zebrzydowice, Pszczyna, Tychy, Katowice Ligota, Katowice, Mysłowice, Jaworzno Szczakowa, Trzebinia, Krzeszowice, Kraków Główny, Bochnia, Tarnów, Dębica, Rzeszów Główny, Przeworsk, Przemyśl Główny oraz Medyka.

Otwarty dostęp został przyznany zgodnie z wnioskiem przewoźnika na okres od 11 grudnia 2019 roku do 10 grudnia 2024 roku. W decyzji zawarta została również klauzula, zgodnie z którą przewoźnik powinien wykonywać połączenia w ramach otwartego dostępu w częstotliwości i pełnej relacji, którą sam wskazał we wniosku. Odstępstwo od tej reguły jest możliwe jedynie wówczas, gdy przyczyną braku możliwości realizacji otwartego dostępu we wnioskowanym zakresie będą okoliczności niezależne od przewoźnika.

Źródło: utk.gov.pl

20-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

z-rzeszowa-do-pragi-pociagiem-przewoznik-leo-express-ze-zgoda-utk-5061-00r2kc