REKLAMA

Z Rzeszowa do Jasionki dojedziemy pociągiem!

RZESZÓW / PODKARPACIE. 301 milionów złotych – tyle wyniesie łączny koszt budowy i modernizacji linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej. Najważniejsza wydaje się ta łącząca Rzeszów z portem lotniczym w Jasionce.

poc

foto: Pixabay

Dzięki dofinansowaniu unijnemu powstanie między innymi połączenie kolejowe Rzeszowa z Portem Lotniczym w Jasionce. Przemysław Gorgol, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego podpisali 19 lipca umowę na unijne dofinansowanie projektu.

Wartość inwestycji wynosi ponad 301 milionów złotych, w tym ponad 208 milionów złotych pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Inwestycja zakłada szereg działań mających na celu rozwój transportu kolejowego w aglomeracji rzeszowskiej. Najważniejszym jest budowa połączenia kolejowego do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka o długości 4,96 km oraz budowa nowych przystanków, węzłów przesiadkowych, mijanek, wiaduktu kolejowego oraz parkingów typu Park&Ride.

W ramach projektu beneficjent przewidział również prace punktowe na liniach kolejowych nr 71, 91 i 106. Realizacja projektu będzie kolejnym krokiem na drodze do powstania i uzyskania pełnej funkcjonalności przez Podmiejską Kolej Aglomeracyjną, która połączy gminy zlokalizowane w obrębie linii kolejowych biegnących od Dębicy do Przeworska i od Kolbuszowej po Strzyżów.

Inwestycja będzie realizowana w ramach partnerstwa pomiędzy Województwem Podkarpackim, 16 gminami oraz Spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Partnerem wiodącym (beneficjentem projektu) jest Województwo Podkarpackie, które ponosić będzie pełną odpowiedzialność za przygotowanie, realizację, nadzór i końcowe rozliczenie projektu.

źródło: materiały nadesłane

 

19-07-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)