REKLAMA

Z Rzeszowa do Czech i Austrii! Nowy rozkład jazdy pociągów PKP Intercity

Łatwiejsze wyjazdy zagraniczne z Rzeszowa i Przemyśla oraz nowe połączenia krajowe – to najważniejsze nowości dla województwa podkarpackiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 15 grudnia 2019 roku.

PKP Intercity

Foto: PKP Intercity

Zwiększa się łączna liczba połączeń z Rzeszowa i Przemyśla do Warszawy. Rzeszów i stolicę połączy osiem pociągów, zaś Przemyśl i stolicę sześć. W obydwu przypadkach to o jeden pociąg więcej niż rozkładzie na sezon 2018/2019. Z jednego do pięciu rośnie liczba połączeń między Rzeszowem a Katowicami.

Nowe połączenia

Nowym pociągiem będzie EIC Banach relacji Przemyśl – Kraków – Warszawa – Gdynia, kursujący w soboty w stronę Pomorza, a w niedzielę w odwrotnej relacji, wracający na Podkarpacie. W Przemyślu będzie skomunikowany z pociągami z i do Odessy. Dotychczasowy pociąg IC Banach, który jeździł na trasie Przemyśl – Sandomierz – Warszawa zastąpi TLK Witos, który pojedzie w dłuższej relacji Przemyśl – Sandomierz – Warszawa – Bydgoszcz. Tym samym Podkarpacie zyska nowe bezpośrednie połączenie z Bydgoszczą.

PKP Intercity przygotowało więcej nowych połączeń. TLK Roztocze będzie jeździć na trasie Chełm/Zamość – Rzeszów – Kraków – Katowice. TLK Wetlina to pociąg, który pojedzie w relacji Zagórz – Rzeszów – Lublin – Warszawa – Poznań.  Dodatkowo do składu TLK Pogórze relacji Przemyśl – Kraków – Katowice – Wrocław włączona zostanie nowa grupa wagonów z Zagórza. Dzięki tym połączeniom PKP Intercity ponownie będzie obsługiwać Jasło, Krosno, Sanok
i Zagórz własnymi pociągami.

Z Podkarpacia za granicę

Południe Polski, w tym Podkarpacie, będzie jeszcze lepiej skomunikowane z Czechami i Austrią poprzez uruchomienie dwóch nowych połączeń międzynarodowych. Pociąg IC Porta Moravica pojedzie w relacji Przemyśl – Kraków – Katowice – Ostrawa – Wiedeń – Graz. TLK Galicja, wcześniej kursujący w kategorii IC między Przemyślem a Krakowem, pojedzie na dłuższej trasie Przemyśl – Kraków – Katowice – Ostrawa.

Z kolei w składzie IC Przemyślanin relacji Przemyśl – Świnoujście pojawi się grupa wagonów do Słupska, jadących przez Piłę i Białogard. Pociąg nie będzie już prowadził grupy wagonów do Berlina, przełączanych w Katowicach do IC Nightjet. Wagony do stolicy Niemiec prowadzone będą w pociągu TLK Pogórze i zostaną przełączone do IC Nightjet we Wrocławiu.

Zmiany w kursowaniu

Trasę zmienia nocny pociąg TLK Ustronie relacji Przemyśl – Kołobrzeg. Wraca na trasę podstawową przez Warszawę i pojedzie w skróconej relacji Kraków – Kołobrzeg. W rozkładzie 2018/2019 skład, ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej, kursował trasą objazdową na odcinku Kielce – Iława przez Częstochowę, Zduńską Wolę Karsznice, Inowrocław i Toruń. W zamian połączenie sezonowe Podkarpacia z Pomorzem Środkowym zapewni TLK Bursztyn relacji Przemyśl – Kołobrzeg.

Pociąg TLK Małopolska, który w obecnym rozkładzie jeździ z Gdyni do Przemyśla, od 15 grudnia zamiast do województwa podkarpackiego pojedzie do Zakopanego i Krynicy-Zdroju. W zamian za to obsługę relacji trasy z Podkarpacia do Krakowa i Warszawy uzupełni dodatkowo nowy pociąg TLK Lubomirski relacji Przemyśl – Warszawa.

Z IC na TLK zmienia się kategoria pociągu Matejko. Pojedzie w relacji Przemyśl – Kraków – Katowice – Bielsko-Biała, zamiast dotychczasowej Przemyśl – Świnoujście. Będzie można dojechać nim do Krakowa na 8 rano, a  z Krakowa wyjechać do Przemyśla po 16. Zmieni się końcówka trasy składu IC Siemiradzki jeżdżącego z i do Przemyśla: z Wrocławia pojedzie do Jeleniej Góry zamiast do Poznania, jak dotychczas. W planie pociągu IC Chełmoński relacji Przemyśl –Jelenia Góra będzie kursować IC Hetman relacji Lublin/Zamość – Rzeszów – Kraków – Wrocław. Dotychczasowy pociąg IC Wisłoka relacji Przemyśl – Kraków zostanie zastąpiony przez TLK Łukasiewicz, kursujący w tej samej relacji.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 15 grudnia br. rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Trwa przebudowa stacji w Rzeszowie i węzła rzeszowskiego, co uniemożliwia wykonywanie manewrów pociągów w Rzeszowie i wpływa na cykliczność kursowania pociągów.

Informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika można uzyskać na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod numer 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 złotych brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Źródło: materiały nadesłane

13-12-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

z-rzeszowa-do-czech-i-austrii-nowy-rozklad-jazdy-pociagow-pkp-intercity-3490-00r2kc