REKLAMA

Z Przemyśla na Ukrainę pociągiem? Jest jeden problem

KRASICZYN / PODKARPACIE. W Krasiczynie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Infrastruktury Sejmu RP. Była to okazja, by w szerokim gronie dyskutować o rozwoju komunikacji drogowej i kolejowej z Ukrainą.

uk

foto: www.podkarpackie.pl

Wcześniej posłowie wizytowali pogranicze polsko-ukraińskie w Malhowicach-Niżankowcach, gdzie ma stanąć przejście graniczne. W posiedzeniu udział wzięli także przedstawiciele strony ukraińskiej. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

Udział w posiedzeniu oprócz Posłów RP wzięli między innymi: Marek Kuchciński – Marszałek Sejmu, Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury i Budownictwa, Omelyan Volodymyr – Minister Infrastruktury Ukrainy, Jakub Skiba – Sekretarz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, przedstawiciele kolei, samorządów po stronie polskiej i ukraińskiej oraz przedstawiciele straży granicznej.

Rozmowy dotyczyły nie tylko budowy przejścia granicznego w Malhowicach-Niżankowcach, ale również uruchomienia połączeń kolejowych między krajami. Uczestnicy komisji zastanawiali się także nad perspektywą rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu ukraińsko-polskim w kontekście rozbudowy Via Carpatia.

Na spotkaniu minister Andrzej Adamczyk mówił o możliwościach przywrócenia komunikacji kolejowej na trasie Przemyśl – Lwów. Jak się okazuje największym problemem w uruchomieniu tych połączeń  jest różna szerokość torów w Polsce i na Ukrainie. Minister mówił jednak, że tę przeszkodę należy wyeliminować i że jest to możliwe. Jednocześnie zwrócił uwagę, że lepsze połączenia infrastrukturalne między Polską a Ukrainą wpłynął na lepszą współpracę między krajami:

Nam zależy, aby sieć kolejowa i drogowa nie tworzyły zatorów, chodzi o to, aby była ona drożna zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów, aby dzięki temu rozwijały się kontakty gospodarcze. Wierzę, że przełoży się to na jakość naszych wzajemnych relacji – powiedział minister.

Minister Adamczyk zabrał głos także w kwestii budowy trasy Via Carpatia, przypomniał historię tej inicjatywy i zaprezentował postępy w pracach nad projektem. Minister poruszył też temat możliwości połączeń kolejowych Kijów – Wrocław – Drezno – Paryż. Mówił, że to połączenie stanie się przedmiotem analizy zespołu polsko-ukraińskiego do spraw problemów taborowo-organizacyjnych.

Jutro komisja będzie obradować we Lwowie, gdzie zapozna się z projektami infrastrukturalnymi po stronie ukraińskiej. Tam wraz z partnerami ukraińskimi zostanie podpisana deklaracja, która będzie wyrażeniem intencji wspólnej realizacji projektów dotyczących infrastruktury drogowej. Projekty te będą współfinansowane ze  środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Dla województwa podkarpackiego projektem kluczowym jest między innymi przebudowa drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl-Hermanowice-granica państwa. To właśnie ta droga będzie prowadziła do przyszłego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice.

źrodło: www.podkarpackie.pl

23-11-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

z-przemysla-na-ukraine-pociagiem-jest-jeden-problem