REKLAMA

Radni chcą, aby miasto odzyskało willę Kotowicza

RZESZÓW. Długa, choć zgodna debata ws. wyburzenia willi Kotowicza przy ul. Dekerta 4.

Radni wszystkich opcji politycznych są zgodni, co do konieczności ochrony zabytkowej willi przy ul. Dekerta. Plany prywatnego inwestora, co do wyburzenia obiektu i budowy na jego miejscu apartamentowca wywołały  burzę wśród mieszkańców. Głos zabrali też radni.

Na dzisiejszej (28.04.) sesji Rady Miasta Rzeszowa przyjęli uchwałę zmierzającą do ochrony obiektu.

will-kotowicza

W trosce o pamięć historyczną i zachowanie ostatnich historycznych fragmentów otoczenia pałacyku Lubomirskich, miasto powinno odzyskać teren przy ul. Dekerta 4. Willa Kotowicza stanowi ważny element architektury, o który miasto powinno się troszczyć – mówi Marcin Fijołek, przewodniczący klubu PiS.

Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu PO, przypomniała, że prezydent niegdyś obiecał starania o odzyskanie działki z willą Kotowicza. – Willa została wpisana do ewidencji zabytków, trwają starania o wpisanie jej do rejestru zabytków. Został złożony wniosek  z urzędu, więc ma on większą siłę – mówi.

Wprowadzenie willi do rejestru spowoduje, że znacznie zostaną ograniczone możliwości jej właściciela, co do ewentualnych zmian w obiekcie.

Procedura jest jednak długa i, zdaniem Roberta Kultysa (PiS), nie tak kolorowa. – Sprawa jest skomplikowana i wcale nie jest pewne, że procedura rzeczywiście skończy się wpisaniem do rejestru. Nawet uchwalenie miejscowego planu nie ochroni obiektu, bo prace nad planem trwają nie miesiącami, a latami – ostrzega.

Radni przyjęli uchwałę zmierzającą do podjęcia kroków mających na celu odzyskanie willi Kotowicza przez miasto i przeznaczenie jej pod cel publiczny. Przeciw zagłosował tylko Waldemar Wywrocki (RR), a od głosu wstrzymał się Konrad Fijołek (RR).

Wiesław Buż (Rozwój Rzeszowa) zastanawia się, czy inwestor celowo nie zrobił zamieszania wokół inwestycji, tak aby podnieść wartość działki.

W czwartek, 30 kwietnia, odbędzie się publiczna prezentacja wizualizacji apartamentowca, który przygotowała firma architektoniczna MWM Architekci. Spotkanie odbędzie się w Grand Hotelu Rzeszów o godzinie 10.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Ważą się losy willi Kotowicza. 30 kwietnia poznamy projekt apartamentowca!

28-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

z-ostatniej-chwili-radni-chca-chronic-wille-kotowicza