REKLAMA

Absolutorium dla prezydenta Tadeusza Ferenca

RZESZÓW. Długa dyskusja nad sprawozdaniem finansowym miasta za 2014 rok. Rozwój Rzeszowa zachwycony, PiS skrytykował.

We wtorek rzeszowscy radni zapoznali się ze sprawozdaniem finansowym miasta Rzeszowa za 2014 rok.

Plan budżetu zakładał wydatki na poziomie 1,110 mld zł, wykonano 1,052 mld zł. Planowany deficyt na 2014 r.: 134 mln zł, wykonano 827 mln zł. Dochody miały kształtować się na poziomie 976 mln zł, a osiągnęły poziom 969,3 mln zł. I najważniejsze: planowane zadłużenie miało wynieść 606,2 mln zł, a wyniosło 535,7 mln zł.

Radni proprezydenckiego Rozwoju Rzeszowa wyrazili swój zachwyt nad wykonaniem budżetu.

Pan prezydent skrupulatnie realizował inwestycje. Każdy mieszkaniec Rzeszowa, obywatel, turysta patrzy na to, co zostało zrobione od czasów przeszłych. “Jest bajkowa rzeczywistość” – takimi słowami po 20-latach nieobecności określił Rzeszów mój kolega – mówi Stanisław Ząbek, radny RR. – Znalazły się kolejne pieniądze na przebudowę al. Sikorskiego, wkrótce powstanie obwodnica południowa, powstaje nowe budownictwo, przybywa mieszkańców. Każdy chce tu mieszkać, żyć i oddychać świeżym powietrzem! Ludzie się garną do tego miasta!

W innym tonie wypowiadała się opozycja.

Waldemar Szumny (PiS)  powołał się na analizę sprawozdania przygotowaną przez zewnętrzną firmę. – Każda złotówka w 2014 roku przyniosła 5 groszy, w poprzedzającym 7 groszy. Deficyt na jednego mieszkańca wzrósł trzykrotnie. Dobrze by było takiej tendencji nie utrzymywać.

Słychać hiper-optymizm i hiper-zadowolenie – komentował  Marcin Fijołek, przewodniczący klubu PiS. – W bilansie liczą się liczby, powinniśmy się kierować trzeźwym osądem. Tak jak przedstawił pan Szumny, wskaźniki są niepokojące. Największy niepokój budzi poziom zadłużenia, który wzrósł o 6 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Prezydent Tadeusz Ferenc uznał, że Waldemar Szumny “zawsze się czegoś doszukuje”. – Szkoda, że wasz ekspert jest mądrzejszy od naszego – mówił. – Chcielibyście, żeby była katastrofa i żeby to się wszystko zawaliło.

Nagroda dla prezydenta pokazuje, jak miasto się rozwija. Te 13 lat i rozwój to nie chwilowy zryw, ale przemyślane działanie – dodał Konrad Fijołek, przewodniczący RR. – Wykonanie wydatków na poziomie ponad 1 mld zł to prawdziwy sukces.

Poparcie dla wykonania budżetu w imieniu klubu PO wyraziła także Jolanta Kaźmierczak.

Ostatecznie 14 radnych zagłosowało za absolutorium dla prezydenta. Przeciwni byli radni PiS.

23-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)