REKLAMA

Wystawa w Muzeum Etnograficznym

RZESZÓW. Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli zaprasza na wystawę multimedialną zatytułowaną „Ptasim Kluczem”. Na wystawie głównie prezentowane są eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum, zarówno przykłady sztuki ludowej przedstawiającej ptaki, jak i przedmioty codziennego użytku ozdobione ptasimi motywami.

Zwiedzający mają okazję do zapoznania się z symboliką gatunków ptaków w kulturze oraz ich rolą w kalendarzu dorocznym, wierzeniach, wróżbach i przepowiedniach. Bociany, skowronki, pawie  i inne, pokazane są m. in. na przykładzie gwizdków ceramicznych z kolekcji Muzeum oraz ze zbiorów Andrzeja Nowaka. Gwiżdżące figurki kolekcjoner z Opola zbiera od kilkudziesięciu lat. Ma w swojej kolekcji okazy z całego świata m.in. z Finlandii, Belgii, Rosji, Kazachstanu, Malezji, Tajlandii, Japonii, Peru i Boliwii. „Już od początków ludzkości ptaki fascynowały człowieka, umiejętnością latania, barwnym upierzeniem, śpiewem godnym pozazdroszczenia. Ptasimi cechami obdarzano bogów i herosów. Ptaki zdobią godła państwowe i tarcze herbowe możnych rodów Europy. Były i są źródłem inspiracji dla artystów różnych dziedzin sztuki. Pojawiają się również jako elementy zdobnicze na przedmiotach użytkowych” – mówi Elżbieta Dudek- Młynarska z Muzeum Etnograficznego. Kolekcja Andrzeja Nowaka liczy 4 tysiące obiektów. Najstarszym i najcenniejszym eksponatem w jego kolekcji jest gwizdek sprzed 2 tysięcy lat w kształcie ptaszka znaleziony podczas wykopalisk w Peru.

 

 

16-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Następny artykuł:
»Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wystawa-w-muzeum-etnograficznym