REKLAMA

Wystawa upamiętniająca Powstanie Styczniowe w rzeszowskiej WSiZ

RZESZÓW. Do końca czerwca można oglądać wystawę upamiętniającą 150. rocznicę powstania styczniowego. Ekspozycja znajduje się w murach rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. „Powstaniu i jego bohaterom – w hołdzie” – taki nosi tytuł cykl obrazów przygotowany przez Towarzystwo Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.

Obrazy o tematyce symbolicznej i portrety przedstawiają bohaterów zrywu narodowego.

Obrazy nawiązują do lat 1863 i 1864, przedstawiają m.in.: Romualda Traugutta, Elizę Orzeszkową, Zygmunta Sierakowskiego i Walerego Wróblewskiego, a także Michała Elwiro, Jana Kamińskiego i Ludwika Ostyka- Narbutta.

Jedno z dzieł „Święte Błota” (obraz „Dąb powstańców”) skrywa historię bitwy na uroczysku zwanym Świętym Błotem, które rozciąga się nieopodal Grodna, między Jeziorami a Porzeczem. Tam przed 150 laty, znajdowało się uroczysko obfitujące w rozległe bagna i trzęsawiska. Dziś już osuszone, ale wciąż pozostaje pustynne i dzikie. W czasach powstańczych wśród bagien i trzęsawisk było kilka wysepek porośniętych drzewostanem. Na jednej z nich rósł 5-wiekowy dąb. Obok niego wiosną 1863r. powstańcy z partii Lenkiewicza „ ” założyli obóz. Jeden z mieszkańców okazał się haniebnym zdrajcą i zaprowadził do obozu carskich żandarmów i kozaków. W krwawej bitwie zginęli wszyscy powstańcy. Ich ciała pochowano w Jeziorach.

 

24-06-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wystawa-upamietniajaca-powstanie-styczniowe-w-rzeszowskiej-wsiz