Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i objawy. Jak poradzić sobie z tą dolegliwością?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem wielu osób, zwłaszcza kobiet. Polega na niekontrolowanym wycieku moczu podczas różnych form wysiłku – nie tylko sportu, ale też kichania, śmiechu czy kaszlu. To wstydliwa dolegliwość, która wiąże się czasem z dyskomfortem i ograniczeniem codziennych aktywności. Na szczęście dostępne są metody postępowania, które mogą poprawić komfort życia. Co jest przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu? Jak sobie z tym poradzić?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny
Mięśnie dna miednicy, które wspierają pęcherz moczowy i cewkę moczową, mogą z różnych powodów ulec osłabieniu. Słabe mięśnie nie są w stanie wystarczająco dobrze wspierać narządów, co prowadzi do nietrzymania moczu – to podstawowa przyczyna problemu. Czynnikami ryzyka osłabienia mięśni dna miednicy są m.in.:
- ciąża i poród,
- menopauza,
- otyłość i brak aktywności fizycznej,
- przeciążenie fizyczne po zbyt intensywnych treningach czy w wyniku pracy fizycznej,
- przewlekłe zaparcia, które powadzą do nadmiernego napinania mięśni dna miednicy podczas wypróżniania,
- zmiany hormonalne, takie jak spadek poziomu estrogenów może wpływać na osłabienie tkanki mięśniowej.
Również operacje w obrębie miednicy, takie jak histerotomia czy urazy kręgosłupa mogą powodować niekontrolowane “popuszczanie” moczu.
Nietrzymanie moczu – objawy
Podstawowym objawem wysiłkowego nietrzymania moczu jest oczywiście niekontrolowany jego wyciek w sytuacjach, kiedy napinasz mięśnie dna miednicy – podczas śmiechu, kaszlu, kichania, wysiłku fizycznego. Niestety prowadzi to często do poczucia wstydu i dyskomfortu. Na czym polega rozpoznanie?
Metody postępowania w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu
Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad i przeprowadzi badanie fizykalne. W niektórych przypadkach może zlecić dodatkowe badania, takie jak badanie urodynamiczne. Na ich podstawie może zlecić leki na nietrzymanie moczu. Metody postępowania zależą przede wszystkim od przyczyny nietrzymania moczu.
W wielu przypadkach skuteczne mogą się okazać ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy – warto się udać do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który specjalizuje się w tym temacie i pokaże, jak ćwiczyć w każdym indywidualnym przypadku. Ćwiczenia polegają np. na napinaniu i rozluźnianiu mięśni głębokich. Ważne, aby wykonywać je poprawnie i regularnie.
Niekiedy specjalista może zlecić terapię behawioralną, jeśli nietrzymanie moczu ma podłoże psychosomatyczne.
Dostępne są również nowoczesne i niekonwencjonalne sposoby radzenia sobie z problemem, takie jak terapia bioofeedback czy elektrostymulacja.
W najbardziej zaawansowanych przypadkach mogą być zalecone procedury chirurgiczne.
Czego unikać podczas wysiłkowego nietrzymania moczu moczu?
Zdrowy tryb życia – regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta – odgrywają ważną rolę w kontroli trzymania moczu. Warto ograniczyć przyjmowanie płynów, które zwiększają jego produkcję, np. alkohol i kofeina mogą nasilać objawy. Ponieważ otyłość może być jedną z przyczyn dolegliwości, redukcja wagi i przejście na zdrową dietę są ważne dla zapobiegania problemowi.
Jeśli zauważysz u siebie objawy niekontrolowanego oddawania moczu, nie zwlekaj – udaj się do specjalisty. Wysiłkowemu nietrzymaniu moczu można często zaradzić. Ważne aby reagować od razu i szybko rozpoznać przyczyny.
Artykuł nadesłany
Materiały sponsorowane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz