Jak wygląda sytuacja na Podkarpaciu, jeżeli chodzi o wynagrodzenia, bezrobocie i pracę? Rzeszowski Urząd Statystyczny zebrał na ten temat dane.
Foto: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w jednostkach sektora przedsiębiorstw (o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w województwie podkarpackim wyniosło 4066,91 zł i wzrosło o 8,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2017 roku. W stosunku rocznym płace były wyższe w większości powiatów, w tym w dziewięciu przekroczyły przeciętną dla województwa. W trzech powiatach wynagrodzenie nie osiągnęło poziomu sprzed roku. W Rzeszowie płace wzrosły o 9,1%.
Najwyższa stopa bezrobocia w końcu lipca 2018 r. wystąpiła w powiecie niżańskim (16,2%), zaś najniższy jej poziom odnotowano w Krośnie (2,7%). W porównaniu z poprzednim miesiącem w pięciu powiatach województwa podkarpackiego zanotowano spadek stopy bezrobocia, w tym najwyższy w bieszczadzkim i przemyskim (po 0,5 p. proc.). W jedenastu powiatach stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie poprzedniego miesiąca. Wzrost zanotowano w dziewięciu powiatach, z czego największy w leskim (o 0,3 p. proc.).
W końcu lipca 2018 r. w woj. podkarpackim na 1 ofertę pracy przypadało 26 bezrobotnych (przed miesiącem 23), natomiast w Polsce 9 bezrobotnych (przed miesiącem również 9). Najwięcej bezrobotnych na 1 ofertę pracy odnotowano w powiecie brzozowskim, a najmniej w mieleckim i Krośnie.
Bezrobotni będący w szczególnej sytuacji na rynku pracy w woj. podkarpackim w końcu lipca 2018 r. stanowili 88,1% ogółu bezrobotnych (przed miesiącem 88,5%). Najwyższy odsetek osób powyżej 50 roku życia odnotowano w powiecie krośnieńskim. Bezrobotni będący w szczególnej sytuacji na rynku pracy to m. in. osoby do 25 roku życia, długotrwale bezrobotni, osoby powyżej 50 roku życia, bezrobotni korzystający ze świadczeń z pomocy społecznej. Natomiast osoby poniżej 25 roku życia stanowiły największy udział bezrobotnych w powiecie leżajskim.
W końcu czerwca 2018 r. w powiatach województwa podkarpackiego najwyższy odsetek wśród bezrobotnych stanowiły osoby posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe, natomiast najniższy bezrobotni, którzy ukończyli licea ogólnokształcące. W powiatach województwa podkarpackiego najliczniejszą grupę wśród bezrobotnych w końcu czerwca 2018 r. stanowiły osoby w wieku od 25 do 34 lat, natomiast najmniej liczną osoby w wieku od 18 do 24 lat.
W lipcu 2018 r. w woj. podkarpackim zgłoszonych zostało łącznie 5 258 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W liczbie tej 42,24% to oferty pracy subsydiowanej (2 221). Największy udział subsydiowanych miejsc pracy w ogólnej liczbie zgłoszonych ofert zanotowano w powiecie przeworskim – 84,46%, natomiast najmniejszy w Rzeszowie – 15,74%. Najwięcej subsydiowanych ofert pracy zgłoszono w powiecie jarosławskim (184), a najmniej w powiecie leskim (20). Najwięcej niesubsydiowanych miejsc pracy zgłoszono w Rzeszowie (826). Najmniej tego rodzaju miejsc pracy zgłoszono w powiecie leskim (34).
Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie, materiał nadesłany
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.