REKLAMA

Wyłudzenia VAT. Rzeszowskie CBA zatrzymało kolejną osobę!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali krakowskiego przedsiębiorcę zamieszanego w proceder wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT. Czynności prowadzono pod nadzorem Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

1-5218_1

Foto: cba.gov.pl

Na polecenie prokuratora Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, 24 września 2020 funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejną osobę wchodząca w skład zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Wszystko wskazuje na to, że zatrzymany 50-letni Grzegorz C. uczestniczył w wystawieniu 53 nierzetelnych faktur VAT, które zostały użyte w składanych przez kolejne podmioty gospodarcze deklaracjach podatkowych, w następstwie czego dochodziło do wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT.

Zatrzymany usłyszał zarzuty i został aresztowany

Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT kwalifikowane z art. 258 par. 1 kodeksu karnego. Kolejne zarzuty dotyczą popełnienia przestępstw skarbowych polegających na wystawieniu 53 nierzetelnych faktur VAT na kwotę ponad 550 tysięcy złotych. Trzeci z zarzutów dotyczy posłużenia się 53 nierzetelnymi fakturami VAT na łączną kwotę prawie 3 milionów złotych.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentacje prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie. Czyny zarzucone podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Zakres postępowania

Zakresem prowadzonego w Podkarpackim Wydziale Prokuratury Krajowej śledztwa objęto m.in. czyny zabronione polegające na poświadczeniu w latach 2013-2014 nieprawdy w dokumentach TAX FREE – zwrot VAT Four Tourist przez osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie całego kraju. W dokumentach tych osoby uprawnione poświadczały nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne, a mianowicie, że towary w nich wyszczególnione zostały sprzedane obywatelom Ukrainy, podczas gdy zakup, wywóz towarów poza teren Wspólnoty Europejskiej nie miały miejsca.

W toku postępowania prokurator ustalił, że wystawione dokumenty TAX FREE, w tym również in blanco (bez danych nabywcy) były przekazywane ustalonym obywatelom Ukrainy. Następnie osoby te przekazywały dokumenty TAX FREE funkcjonariuszom służby celnej, którzy w zamian za korzyści majątkowe (stanowiące równowartość 2-3 % wartości podatku VAT związanego z kwotą netto towarów wskazanych na każdym z przedkładanych dokumentów Zwrot VAT dla Podróżnych – TAX FREE), podczas pełnionych służb, poświadczali nieprawdę w treści tych dokumentów oraz w systemie informatycznym co do rzekomego wywozu towarów na Ukrainę.

Dotychczas zarzuty usłyszało 37 osób

W toku śledztwa wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstw wobec łącznie 37 osób, w tym 7 obywateli Ukrainy oraz 26 funkcjonariuszy służby celnej.

Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Źródło: CBA, Prokuratura Krajowa

04-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

wyludzenia-vat-rzeszowskie-cba-zatrzymalo-kolejna-osobe-8608-00r2kc